Jižní Tyrolsko a jeho kulinářské pochoutky

Máte-li rádi dobré jídlo a pití, v Jižním Tyrolsku se vám bude zaručeně líbit. Díky místním farmářům ze sdružení farem Roter Hahn si vychutnáte tradiční jihotyrolské dobroty. Pokud jim občas kouknete pod ruce, tak se zajímavé recepty můžete i sami naučit.

Reklama

Nejdůležitějším jídlem dne je, jak všichni víme, snídaně. Turisté si snídani na farmách skutečně užijí. Farmáři, u kterých hosté bydlí, nabízí opravdu velké množství jídla, takže si vybere každý. Na stole najdete domácí chléb, čerstvé mléko, sýry, máslo, ale i domácí špek či šunku. Nesmí chybět doma vyrobené marmelády, ovocné šťávy, med a bylinné čaje. Je také možné si domluvit tzv. snídaňový koš, který každé ráno přistane přede dveřmi apartmánu, abyste si mohli nerušeně vychutnat snídani v klidu a pohodlí svého pokoje. Návštěvníci si skutečně mají z čeho vybírat – Roter Hahn má k dispozici přibližně 650 farem, které nabízejí právě tyto výborné snídaně.

Na jaře se na farmách otevírají šenky, které jsou typickým kulturním dědictvím Jižního Tyrolska. Šenky prochází přísnou kontrolou a většina surovin pro přípravu jídla musí být z vlastní produkce. Pro přípravu jídel používají vejce z volného chovu a nabízí nejméně tři domácí džusy a domácí ovoce, jako například grepy. V tomto jarním období dozrává chřest, takže jedním z nabízených pokrmů jsou i různá chřestová jídla jako chřestový salát s vejcem nebo chřest s bolzanskou omáčkou. Naleznete zde 40 šenků, které jsou pro návštěvníky otevřeny po celý rok.

Pravá venkovská kuchyně však poskytuje i řadu specialit. Na statku Zmailer-Hof můžete narazit na špekové knedlíky se salátem, ve kterém najdete pampelišky. Kromě špekových, si můžete pochutnat i na kopřivových knedlících, což je další místní zvláštnost.

Jak se takové kopřivové knedlíky připravují? Není to zas tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Přísady

300 g pečiva na knedlíky
špetka soli
pepř
1/8 l mléka
300 g kopřiv
1 na špičku nože muškátového oříšku
1 cibule
2 polévkové lžíce mouky
2 stroužky česneku

Další

40 g másla
40 g parmazánu (nastrouhaného)
4 vajíčka
60 g másla

Postup

Pečivo, v našem případě nejpravděpodobněji housky, nakrájejte na kostičky a namočte do mléka. Kopřivy dobře omyjte, blanšírujte a poté vymačkejte přebytečnou vodu. Dále nasekejte najemno a smíchejte s pečivem.

Najemno nakrájejte cibuli a česnek a poduste spolu na másle. Poté přidejte pečivo s kopřivami a vejce. Okořeňte solí, pepřem a muškátovým oříškem, celou hmotu dobře prohněťte. Nakonec přidejte trochu mouky a vytvořte malé knedlíky. Vařte je ve slané vodě asi 10 minut. Posypejte parmazánem a servírujte s povoleným máslem.

Více informací naleznete na:
www.roterhahn.cz/cz/

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama