Proč je Česko vodácká velmoc?

Přestože v české kotlině nemáme moře, oceán, ba ani horská jezera či divoké řeky, naše země se těší velkému zájmu vodáctví. Co stojí za tím, že tolik Čechů podlehlo kouzlu vodáctví?

 

Reklama


Foto: Vltava, český kajakář Vavřinec Hradílek


Jsme outdoorový národ každým coulem

Je to jednoduché: milujeme sport. Od turistiky, přes horolezectví a cyklistiku až po vodáctví. Stejně jako potkáte víc Čechů než Slováků na túře v Tatrách, tak při raftingu na Salze budete mít dozajista štěstí na nespočet českých part a partiček. Není bez zajímavosti, že povinné kurzy plavání, tak jak je známe z našich základních škol, nejsou v mnoha zemích Evropy samozřejmostí. Například ve Francii do osnov plavání vůbec nepatří. A zrovna umět plavat je vcelku dobrý předpoklad ke kayakingu, kanoingu či raftingu.


Foto: fotoarchiv GUMOTEX

 

Útíkáme do divočiny

Milujeme sport a milujeme přírodu. Od starostí všedního dne a od vřavy velkoměsta se utíkáme do divočiny. V Česku nemáme ani moře ani pořádné hory, ale zato máme nádherné luhy a háje a své přírody si vážíme možná víc než ti, kteří mají faunu i floru mnohem rozmanitější. Když se zamyslíme nad fenoménem campingu, trampingu a dalších podobných kratochvílí více či méně souvisejících s vodáctvím, zjistíme, že se všechny odehrávají pod širým nebem.Foto: Černá Hora, Tomáš Dušek

Jsme v srdci Evropy

Češi. Cestovatelé tělem i duší. Někdy jsme spíš jak Honzové za pecí, ale když uslyšíme volání dálek, neváháme všeho nechat a vydat se za dobrodružstvím.  Do karet nám hraje výhodná poloha v srdci Evropy. Stačí se autem vydat z jakéhokoliv místa v Česku na jakoukoliv světovou stranu a během chvíle jsme v jiné zemi. Svůj podíl na naší lásce k cestování má i historie. Jednak odkaz české cestovatelské tradice (vzpomeňme na slavné české cestovatele Hanzelku a Zikmunda či Emila Holuba) a taky nemožnost cestovat během komunistické éry. Po Sametové revoluci jsme začali dohánět, co jsme předtím zameškali.


Foto: Seychely, Jan Hocek


Naši tatínci vsází na „utužovací“ dovolenou

Pro českou kulturu je charakteristický speciální druh dovolené. Máme na mysli tolik oblíbené „utužovací“ pobyty tatínků s dětmi ? la S tebou mě baví svět. A to jak v zimní, tak letní podobě. Otcové žijí v přesvědčení, že maminky své děti přespříliš hýčkají a rozmazlují, a tak s oblibou vyrážejí na dovolené pouze se špunty. Chtějí je mít jen pro sebe a vyhnout se otázkám typu: „Kolik jsi toho dnes už vypil?“. Když zapomenete na opalovák nebo půjdou děti spát bez vyčištěných zubů nebo nebudou spát vůbec, nic se vlastně nestane.


Foto: z natáčení filmu Špunti na vodě, Bioscop

 

Jsme přímo u zdroje

O tom, že jsme outdoorový národ svědčí i množství tuzemských značek sportovního vybavení. V neposlední řadě i nafukovací čluny GUMOTEX. Inu, zlaté české ručičky si poradí se vším. Staň se součástí fenoménu vodáctví i ty. Není na co čekat.


 


Foto: kánoe PALAVA, fotoarchiv GUMOTEX
Foto: Orlice, fotoarchiv GUMOTEX

Text: Barbora Robková,

Foto: archiv GUMOTEX, fotografie od zákazníků

 

v:* {behavior:url(#default#VML);}
o:* {behavior:url(#default#VML);}
w:* {behavior:url(#default#VML);}
.shape {behavior:url(#default#VML);}

Normal
0
false

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:“Calibri“,sans-serif;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:“Times New Roman“;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama