Projděte se egyptskými pyramidami pouhých patnáct minut od českých hranic. V Mis

Egyptské pyramidy fascinují už od svého vzniku před 4 600 lety. Již staří Řekové stáli v úžasu před pyramidami v Gíze a zařadili je mezi sedm divů světa. Ohromují svým vzhledem i architekturou a jako součást gigantických komplexů sloužily dlouhá staletí jako hrobky egyptských králů a šlechty. Od 3. března je v muzeu MAMUZ v rakouském Mistelbachu, pouhých patnáct minut od českých hranic, k vidění výstava Úchvatné pyramidy, která ukazuje, jak dokonale byly pyramidy ve starém Egyptě budovány a jaký mají dodnes vliv na architekturu, módu a umění. „Prostřednictvím architektonických modelů, vykopávek, interaktivních instalací, multimediálních projekcí a rekonstrukcí přináší muzeum MAMUZ návštěvníkům pyramidy na dotek,“ láká ředitel muzea Peter Fritz. Všechny texty a zvukové stopy na výstavě jsou k dispozici i v češtině. „Pro objednané skupiny zajišťujeme česky mluvící průvodce a češtinu ovládá rovněž většina našeho personálu,“ říká Fritz. Výstava Úchvatné pyramidy potrvá až do listopadu.

Reklama

Přestože byly postaveny před tisíci lety, fascinují egyptské pyramidy dodnes. Působivě ilustrují stavební znalosti vrcholné antické kultury. Mnoha dynastiím sloužily pyramidy jako hrobky a celá desetiletí byly součástí každodenního života Egypťanů, kteří je stavěli. Egyptské pyramidy vyvolávají řadu otázek až do dnešních dnů: Jaký byl jejich význam? Jak byly stavěny? A co spojuje pyramidy a obelisky?

Výstavou Úchvatné pyramidy se muzeum MAMUZ v Mistelbachu věnuje těmto impozantním monumentům a otevírá pohled do světa starověkého Egypta s jeho kulty, rituály a posmrtným životem. „Jedním z vrcholů výstavy je rekonstruovaná Sennedjemova pohřební komora. Fresky na jejích stěnách zobrazují scény z každodenního života a obrazy ze světa egyptských bohů a přibližují návštěvníkům dávno minulou dobu. Zobrazení bohyně Isis a její sestry Neftys dokazují, že Egypťané při budování hrobek mysleli na svou budoucnost v posmrtném životě,“ říká Fritz.

Pyramidy ohromují svými gigantickými rozměry a impozantní architekturou, přesto o jejich výstavbě není mnoho známo. Kolik dělníků se na stavbě jedné pyramidy podílelo? Jak dlouho trvalo, než byla pyramida dokončena? Písemné zdroje o tom mlčí. Archeologové se celá desetiletí snaží tato tajemství odhalit a jejich nálezy naznačují, s jakým nasazením byly egyptské pyramidy budovány, a nakolik se v průběhu tisíciletí proměňovala jejich podoba. Právě tyto fascinující proměny ilustrují modely nejrůznějších pyramid v muzeu MAMUZ v Mistelbachu.
Nadšení Evropy pro antickou civilizaci vyvrcholilo v souvislosti s válečným tažením Napoleona do Egypta na konci 18. století. Výstava ukazuje na příkladech z Rakouska, Německa a Švýcarska, jaký vliv mělo okouzlení Egyptem na řemesla, módu, zahradní architekturu a hudbu té doby. Kostýmní návrhy pro představení jako Aida a Kouzelná flétna nebo egyptskými freskami a sochami vyzdobený Pantheon v německém Wörlitzu ukazují, že pyramidy a obelisky po celém světě inspirovaly řadu oblastí života. Také v Rakousku svědčí o vlivu egyptského kultu četné památky, například náhrobek Marie Christiny ve vídeňském augustiniánském kostele či sochy v palácích Schönbrunn a Heldenberg.

Muzeum historie MAMUZ je muzeem zážitků i vědeckým centrem. Opakovaně a rozsáhle zpracovává téma „40 000 let člověka“. Na zámku MAMUZ v Asparn an der Zaya je k vidění mnoho originálních prehistorických nálezů. Místní výstava s názvem Konfliktům na stopě odhaluje současné možnosti historické archeologie, díky nimž je možno velmi podrobně zkoumat události z dávných časů. Archeologický park s řadou historických obytných a hospodářských budov pak nabízí autentický pohled na každodenní život našich předků.

DOPROVODNÉ AKCE V MUZEU MAMUZ V MISTELBACHU
•    5. a 6. dubna 2018 – sympózium Úchvatné pyramidy
•    12. dubna, 19. dubna a 26. dubna 2018 – řada přednášek na téma Úchvatné pyramidy
•    28. dubna, 5. května, 12. května, 11. července, 18. července a 25. července 2018 –
workshopy pro děti na téma Úchvatné pyramidy

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama