Na výlet do Jindřichova Hradce za originální 3D tištěnou sochou anděla

Až do 6. ledna 2018 si návštěvníci Jindřichova Hradce můžou prohlédnout dvoumetrovou 3D tištěnou sochu anděla, která zdobí kašnu na Masarykově náměstí. Odhalení proběhlo 2. prosince 2017 v rámci festivalu betlémů JINoHRátky. Socha vznikla ve spolupráci s projektem PETMAT, který působí za finančního přispění společnosti Karlovarské minerální vody, a. s.

Reklama

Jedná se o unikátní sochu, která se skládá z 253 dílů a která byla vyrobena podle návrhu architekta Dominika Císaře. Její jednotlivé díly byly vytištěny na 3D tiskárnách v rámci tzv. crowprintingu. Na jejím tisku se tak podílely tři desítky tiskáren z celé republiky. Pro tisk byl použit filament z recyklovaného PETu, který PETMAT  poprvé použil pro tento typ tisku jako jediný v republice.

Anděl je výjimečný i tím, že se každá jeho část umí otáčet kolem tří os, díky čemuž z každého úhlu vypadá rozdílně. Celý mechanismus funguje na podobném principu jako historické Krýzovy jesličky.

Socha také pokořila několik rekordů. Jedná se o nejvyšší sochu vytištěnou z recyklovaného materiálu. Další prvenství získala v počtu tiskařů, kteří se na její výrobě podíleli.

Již minulý rok realizoval projekt PETMAT pro muzeum v Jindřichově Hradci nasvícenou pětimetrovou sochu anděla vystavěnou z PET láhví. Do akce bylo zapojeno 12 základních škol v Jindřichově Hradci a okolí. Rekordní socha přilákala tisíce obdivovatelů a návštěvníci si mohli vyzkoušet také nainstalovanou interaktivitu světel a zpěvu.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama