Koza od himálajských nomádů u Vás doma

Lehce zavádějící titulek má primárně za úkol zaujmout zvídavého čtenáře. Mystifikace je to poslední, co by obecně prospěšná společnost MOST ProTibet vytvářela. Již více jak 13 let se totiž snaží podporovat vzdělanost a zlepšovat životní podmínky Tibeťanů, buddhistických mnišek a mnichů a nomádů. Jedním z jejích projektů je „Koza ProTibet“. Ten cíleně pomáhá tibetským nomádům, nebo chcete-li kočovným Tibeťanům, kteří žijí nuceně v exilu v blízkosti indických hranic s Tibetem v oblasti Čangtangu. Hádáte správně, ne, nebudete mít doma kozu, ale možná právě díky Vám se taková koza bude moc koupit a darovat některé nomádské rodině. A věřte, že nomádská rodina, to není jako v Evropě, dva dospělí a dvě děti, nomádská rodina, to je klidně i 12 osob.

Kdo jsou vlastně nomádi

Reklama

Jak bylo naznačeno, nomád je člověk, který kočuje, tedy se neustále přemísťuje. Pro tibetské nomády je kočování přirozené a odráží jejich tradiční způsob života, jejich povoláním je totiž pastevectví a to přesuny krajinou přímo vyžaduje. Nejde přitom o žádnou procházku růžovým sadem, jedná se o oblast ve výšce 4500 m n. m. a přirozeně tu panují naprosto extrémní zimy, které se střídají s obdobím velmi intenzivního sucha. Pro lidi žijící zde, je toto prostředí sice nehostinné, ale dokáží tu přežít a hlavně, jsou tady doma. I proto tu společnost MOST ProTibet od roku 2011 podporuje nejchudší rodiny a snaží se, aby byl zachován jejich tradiční způsob života.

Nekupuj zajíce v pytli

Často jediným majetkem a obživou tibetských kočovníků jsou právě stáda koz. Ne všichni nomádi si je však mohou dovolit pořídit. Právě proto vznikl projekt „Koza ProTibet“, což je finanční příspěvek ve výši 900 Kč, který představuje náklady na pořízení jedné kozy. Prostředky ve výši 80 % jsou použity na nákup kozy, 20 % pak pokrývá náklady spojené se zajištěním realizace projektu. Uvažujete-li o přispění této částky, měli byste také vědět, že se jedná o kozu kašmírskou. Ta je velmi odolná a právě proto vhodná do této oblasti. Při pořízení všech koz se dbá na to, aby zdravotní stav zvířat byl perfektní, a aby se do budoucna narodila zdravá kůzlata a stádo se již samovolně rozrůstalo. To všechno byste měli vědět. Nekupujete přeci zajíce v pytli, ale pořádnou kozu!

Téměř 1000 koz již bylo darováno

Rodinám tibetských nomádů, což je více jak 1500 lidí v oblasti v Čangtangu, bylo již darováno celkem 985 kašmírských koz. Doufáme, že v roce 2018 překročíme magické číslo 1000, ale hlavně, že díky vám pomůžeme konkrétním lidem k důstojnému živobytí. Tak jako jsme pomohli například paní Dolmě (50 let), která si do té doby přivydělávala na stavbách silnic, nebo panu Tseringovi, jenž živí 12 člennou rodinu a svých 9 dětí se snaží udržet ve škole a zároveň se stará o svoji starou maminku (86 let). Další příběhy i video z nákupu koz a mnoho dalších informací najdete na www.protibet.cz, kde je také možné zakoupit darovací certifikát „Koza ProTibet“. Velmi děkujeme za finanční pomoc, i za šíření naší kampaně mezi svými známými a přáteli.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama