Kam na výlet s vozíčkem

Příjemné podzimní počasí láká na výlety přírodou České republiky a naštěstí existuje spousta tras, které se snaží, aby si krásy krajiny mohli vychutnat všichni turisté bez ohledu na případné fyzické handicapy.
 
Vybrali jsme pro vás 5 tipů, kam je možné se vydat i na elektrickém nebo manuálním invalidním vozíčku. Některé trasy jsou lehké a vhodné i pro začínající turisty, jiné jsou o něco náročnější a vyžadují lepší fyzičku – vaši nebo doprovodu.

1.    Františkův vrch – obtížnost lehká

Reklama

Velice lehká trasa vedoucí z obce Brložec 1,5 km na Františkův vrch nabízí krásné výhledy do krajiny Českého Švýcarska – na Růžovský vrch, skalní stěny Labských pískovců a za pěkného počasí až na Bezděz. Na vrcholu stojí bývalý větrný mlýn, od kterého je krásný rozhled do okolí. Trasa vede po asfaltové cestě a je vhodná i pro začínající turisty.

2.    Kyjovské údolí – obtížnost lehká

Krásná trasa vhodná pro vozíčky a kočárky je cesta Kyjovským údolí, jedním z nejnavštěvovanějších míst Českého Švýcarska. Pohodlná asfaltová cesta podél podél říčky Křinice vede z obce Kyjov a vine se kaňonovitou soutěskou, která nabízí pohled na zajímavé skalní útvary Obtížnost cesty je lehká až střední, převýšení není velké, cesta směrem k Turistickému mostu mírně klesá, a zpět stoupá. Trasa je dlouhá celkem 6 km. Zaparkovat můžete na začátku cesty u restaurace Na fakultě nebo na parkovací ploše u stánku s občerstvením.

3.    Ze Špindlerova Mlýna do Labského dolu – obtížnost střední

Trasa vede podél břehu Labe dnem krkonošského ledovcového údolí. Pro elektrické invalidní vozíky je dobře sjízdná, pokud máte dobrou kondici, můžete se na výlet vydat i na mechanickém vozíku. Výlet začíná ve Špindlerově Mlýně u Bílého mostu, zaparkovat je vhodné na parkovišti u lanovky na Medvědín. Modrá pěší turistická značka vás povede 5,5 km po asfaltovém povrchu a trasa končí v Labském dole u Pudlavského vodopádu. Cestou se můžete kochat morénami, kaskádami a vodopády.

4.    Ze Špindlerovy boudy na Petrovu boudu – obtížnost náročná

Tato trasa je dobře sjízdná jak pro elektrické vozíčky tak i třeba pro kočárky, ale vzhledem ke stoupání je pro osoby na mechanickém vozíčku poměrně fyzicky náročná. Trasa začíná od parkoviště u Špindlerovy boudy, kde mohou držitelé průkazu ZTP zaparkovat, případně je možné se sem dostat autobusem ze Špindlerova mlýna. Od parkoviště je potřeba se vrátit 400 metrů zpět po silnici a odbočit vpravo na širokou asfaltku. Cesta poté vede 3,1 km až k Petrově boudě a je asfaltová po celou dobu. Na trase se střídají úseky s výrazným klesáním i stoupáním a částečně je souběžná s červenou turistickou značkou. Náročnost cesty je vyvážená krásnými výhledy na Krkonoše.

5.    Podél řeky Vydry – obtížnost střední

Naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily je jednou z nejkrásnějších tras šumavskou přírodou. Trasa dlouhá 7,5 km vede celou dobu po zpevněné cestě, která původně sloužila ke svážení dřeva. Cesta se vine hlubokým romantickým údolím Vydry, která se tu žene přes divoké balvanité koryto. Voda v řece má temně rezavou barvu, protože je napájena potoky přitékajícími z rašelinišť. V polovině cesty se můžete občerstvit v

Turnerově chatě a navštívit stálou expozici vydry říční. Stezka končí v Čenkově Pile, kde je možné si prohlédnout vodní elektrárnu nebo pozůstatky tradiční šumavské sklárny. Z výchozího i cílového bodu jezdí pravidelná autobusová doprava.

Přejeme příjemné výletování, hezké počasí a hodně turistických zážitků! Výlet do přírody je nejen skvělým odreagováním, ale pomáhá také proti podzimnímu splínu.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama