Prázdniny trvají dva měsíce, jeskyně přečkají miliony let

V Moravském krasu se nachází nejdelší jeskynní soustava České republiky, zatím přibližně čtyřicet kilometrů dlouhá Amatérská jeskyně. Sestává z jeskyní vázaných na podzemní toky říčky Punkvy a jejích zdrojnic – Sloupského potoka a Bílé vody. Speleologové a speleopotápěči postupně prostoupili a propojili Sloupsko-šošůvské jeskyně na ponorech Sloupského potoka až po Punkevní jeskyně na vývěru Punkvy do Pustého žlebu. Na nejdelší jeskyni v České republice je také vázán nejmohutnější řícený závrt – propast Macocha. K hladině krasových jezer je hluboká 139 m, k nejnižšímu místu, kterého potápěči dosáhli, okolo 190 m.

Reklama

V Moravském krasu je pět veřejnosti zpřístupněných jeskyní: Punkevní s propastí Macocha, Kateřinská, Balcarka, Sloupsko-šošůvské a Výpustek. Některé z nich jsou známé od pradávna. Cílený výzkum v Moravském krasu započal ve druhé polovině 18. století za podpory knížete K. J. Salma, který sám v roce 1776 sestoupil do propasti Macocha. Následovala celá série sestupů a expedic do Macochy, kterou ukončilo až Absolonovo zpřístupnění jejího dna průnikem z Punkevních jeskyní v roce 1913. Při sestupu do Macochy v roce 1784 zakreslil J. Rudzinský její půdorys a řez, což je vůbec první plán krasového jevu v českých zemích. V roce 1796 sestavil inženýr K. Sűsz první plán jeskyní – plán Sloupských jeskyní. Mistrovským kartografickým i výtvarným dílem je mapa Výpustku, provedená v roce 1807 inženýrem A. Lolou. Historie objevování a zpřístupňování pokračovala a jeskyně Moravského krasu byly hojně navštěvovány. Po zhruba stovce let – v roce 1881 – byla slavnostně osvětlena Eliščina jeskyně ve Sloupských jeskyních elektrickými obloukovými lampami ing. F. Křižíka. Dvacáté století se pak stalo dobou odkrývání a zpřístupňování velkých jeskynních systémů.
 
Zpřístupnění jeskyní pro veřejnost otevírá možnost obdivovat nejen krásu krápníkové výzdoby, či seznámit se s historii jejich vzniku, ale hlavně poznat příběh soužití člověka a jeskyně. To si kladou za cíl expozice JESKYNĚ A LIDÉ, které jsou soustředěny ve čtyřech areálech veřejnosti zpřístupněných jeskyní Moravského krasu. Zahrnují i moderní dobu, která byla zvláště za II. světové války a v období po ní k některým jeskyním značně nešetrná a jeskyně sloužily jako podzemní továrny či vojenská velitelská pracoviště.

Prázdniny skončily. Ale jsou místa, kde dva měsíce jsou zlomkem vteřiny v čase jejich trvání. Jeskyně jsou tu miliony let a přetrvají i další. Vstupte do nich a pocítíte závan dávných dob, potkáte člověka neandertálského, zúčastníte se rituálů dávných jeskynních obyvatel či pocítíte bázeň před jeskynním medvědem nebo lvem. Výlet do jeskyní mimo hlavní sezonu je určitě výhodný. Menší počet návštěvníků ve skupině vám umožní užít si prohlídku v daleko větším klidu a některé jeskyně jsou otevřené dokonce celoročně.

Podrobnosti o otevíracích dobách, akcích ve zpřístupněných jeskyních či cenách vstupného najdete na www.caves.cz. Jeskyně se na vás těší.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama