Jiřinkové slavnosti v České Skalici 2017

Město Česká Skalice ve spolupráci s jednotlivými pořadateli pořádá každoročně začátkem září Jiřinkové slavnosti. Pod jeho záštitou příspěvkové, neziskové a další organizace pořádají kulturní akce, jejichž symbolem jsou květy královny podzimu – jiřiny.  Letos si připomínáme 180. výročí první jiřinkové slavnosti v České Skalici v roce 1837.

středa 6. září 2017 | 18 hodin
JIŘINKO, JSI KRÁSNÁ, I KDYŽ NEVONÍŠ…

v prostorách městské knihovny
Společnost Boženy Němcové a Městská knihovna v České Skalici uvádí komponovaný pořad ke 180. výročí prvních jiřinkových slavností v České Skalici v roce 1837. Účinkuje českoskalické literárně hudební kvarteto. Po skončení programu se bude konat hudební soaré s občerstvením na zahradě knihovny.

8. – 10. září 2017 | od 9 do 17 hodin
TRADIČNÍ VÝSTAVA JIŘINEK

v maloskalickém muzejním areálu, v maloskalické tvrzi
Výsadbu a řezané květy vystavují členové jiřinkářské společnosti Dagla z východních Čech, Exnarovo zahradnictví z Velkého Třebešova a Langrovo zahradnictví z Rájce-Jestřebí. Objednávkový prodej hlíz, občerstvení v muzejní kavárně.

Doprovodný kulturní program výstavy jiřin

Reklama

sobota 9. září a neděle 10. září 2017 | 10 – 16 hodin
MALOVÁNÍ NA HEDVÁBÍ
Výtvarná dílna v prostorách muzea, ze které si i bez výtvarného talentu si každý odnese krásný hedvábný výrobek. Ve spolupráci se SVČ Bájo Česká Skalice.

sobota 9. září 2017 | 14 – 16.30 hodin
STAROPRAŽSKÉ PÍSNIČKY
na maloskalické tvrzi
Hraje Klapeto (v případě nepříznivého počasí v Jiřinkovém sále).

sobota 9. září 2017 | 17.30 hodin
HUDBA V LABYRINTU ČASU
v ateliéru Julie Mezerové v prostorách muzea
Světskou hudbu středověku a renesance zpívá a na dobové nástroje hraje soubor MUSICA PER GAUDIUM, laureát soutěže mladých interpretů Concerto Bohemia 2016. Soubor tímto koncertem oslaví deset let své existence.

neděle 10. září 2017 | 14 – 16 hodin
PROMENÁDNÍ KONCERT
na maloskalické tvrzi
Hraje Bigband Dvorský (v případě nepříznivého počasí v Jiřinkovém sále).

neděle 10. září 2017 | 15.30 hodin
KRÁLOVNA JIŘINKOVÝCH SLAVNOSTÍ
Vyhlášení vítězů soutěže s anketou o nejkrásnější jiřinku výstavy a křest nové odrůdy jiřinek.

Další akce v rámci Jiřinkových slavností

8. – 10. září 2017
VÝSTAVA ZAHRÁDKÁŘŮ A VČELAŘŮ
v klubovně zahrádkářů
Prezentace výpěstků zahrádkářů, zahradníků a ovocnářů, historie a současnosti včelařství. Chybět nebudou živé včely, odborné přednášky o zahradničení. Součástí bude prodej medu, medoviny, včelích produktů, ovoce, květin a sazenic. Můžete ochutnat medovinu a moštu. Dále bude probíhat soutěž o nejlepší med.

sobota 23. září 2017 | 20 hodin
JIŘINKOVÝ PLES
v prostorách sokolovny
K tanci a poslechu hraje skupina GENY ze Rtyně v Podkrkonoší. Předtančení zajistí Spolek panstva na tvrzi Žíželeves. Vstupné 100 Kč. Předprodej v Regionálním informačním centru v České Skalici od 1. září 2017.

čtvrtek 28. září 2017
POSVÍCENÍ A DOŽÍNKY
SVATOVÁCLAVSKÉ POSVÍCENÍ
Folklorní soubor Barunka, z. s. Česká Skalice, město Česká Skalice, SVČ Bájo, římskokatolická farnost Česká Skalice a Správa státního zámku Ratibořice v rámci projektu Aktivní senior polsko-českého příhraničí pořádají Posvícení a dožínky. Na programu bude od 10 hodin MŠE SVATÁ v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici. Při bohoslužbě zazní skladba Marcina Mielczewskieho: Missa super „O Gloriosa Domina“. Účinkují Krkonošské Collegium Musicum (Trutnov), Literácy Jitčín (Jičín) a Ritornello (Praha), vede Michael Pospíšil. V 11 hodin půjde PROCESÍ od kostela přes lávku ulicí Boženy Němcové na Husovo náměstí. Doprovodí ho předzpěv písní z barokních kancionálů. Ve 12 a 13 hodin se uskuteční dožínkový VINŠ ženců a chasy kněžně Zaháňské před vstupem do ratibořického zámku, kde je přivítá paní kněžna, komtesa Hortensie, komorník Leopold a klíčnice. Ve 14.30, v 15 a 16 hodin bude POSVÍCENSKÁ HOSTINA na dvoře Rudrova mlýna v Ratibořicích, kam přijede průvod ženců na žebřiňáku taženým koňmi od Panského hostince. Účinkuje DFS a FS Barunka (Česká Skalice), vede Martina Pavlasová, Ritornello (Praha) hraje na dobové lidové nástroje. Součástí bude soutěž o nejchutnější posvícenský koláč a workshop, výtvarná dílna pod vedením SVČ Bájo Česká Skalice.

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:“Calibri“,sans-serif;
mso-bidi-font-family:“Times New Roman“;}

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama