Ostravské dny – epicentrum nové a experimentální hudby

Ostrava je důležitým kulturním centrem a zejména v hudebním světě vzbuzuje velký respekt. Zásadní podíl má na tom festival Ostravské dny, který od roku 2001 pořádá Ostravské centrum nové hudby v čele se skladatelem a neúnavným propagátorem experimentální a avantgardní hudby Petrem Kotíkem. Jedinečné industriální prostory rozeznívá nová hudba, uváděná většinou ve světových premiérách, často za osobní účasti autorů: setkávají se zde tvůrčí osobnosti napříč generacemi. Také proto jsou Ostravské dny v celosvětovém kontextu unikátní. Mezi nejočekávanější události letošních Ostravských dnů patří uvedení opery Miroslava Srnky Make No Noise, která u nás zazní vůbec poprvé. Miroslav Srnka patří k elitě současné hudební scény, jeho opera Jižní pól, kterou napsal pro Bavorskou státní operu a v níž excelovali Rolando Villazón a Thomas Hampson, mu přinesla celosvětový ohlas.

Reklama

Neméně zajímavý bude i koncert Radikální minulost, věnovaný klasikům a průkopníkům nové hudby posledních sta let. Zazní tak např. skladby Mortona Feldmana, Jana Rychlíka, Philipa Glasse, Johna Cage či Richarda Strausse. Velká část festivalového programu bude věnována skladbám rezidentů Institutu Ostravské dny, tedy mladým skladatelům, kteří přijedou dva týdny před festivalem z 18 zemí a v Ostravě budou diskutovat otázky soudobého umění s předními skladateli a interprety současné hudby.

Pevné místo mají v programu vystoupení vynikající Ostravské bandy, recitály i komorní koncerty letos převážně newyorských souborů. Zcela poprvé se představí symfonický orchestr ONO / Ostrava New Orchestra, mezinárodní těleso složené z 85 mladých hráčů, kteří přijedou z 13 zemí Evropy i USA. Seznámíme se s hudbou kanadského západního pobřeží nebo legendárních avantgardistů z Chicaga.  Z českých skladatelů dostane prostor např. Pavel Zemek Novák, Petr Bakla, Michal Rataj, Miroslav Srnka, Petr Cígler nebo Marek Keprt. Poslední skladbou festivalu bude velkolepá kompozice pro orchestr a bicí Olgy Neuwirth z roku 2016.

 „Jsem rád, že se nám daří upevňovat pozici Ostravských dnů na světové hudební scéně a stále konfrontovat nové mladé autory a umělce s těmi zavedenějšími,” říká spiritus agens festivalu a dodává: „Zajímají nás výhradně ti autoři, kteří umí pochopit současnost a hledět s nezatíženou myslí do budoucnosti, v hudbě i životě.” Dodejme, že v předvečer festivalu 23. srpna během předpremiéry hodinového dokumentu České televize „Nezkrotitelný Kotík“ v ostravském Cineportu obdrží Petr Kotík za svoji dlouholetou práci pro soudobou hudbu Cenu České hudební rady.
Kompletní program je k dispozici na www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/. Vstupenky jsou v prodeji v síti Goout – www.goout.net.

Festival odstartuje ve čtvrtek 24. srpna, kdy se od 18.00 v prostoru Provozu Hlubina koná Open Space s novými skladbami rezidentů letošního Institutu Ostravské dny. Hraje Ostravská banda, analogovou projekci má na starosti Jan Kulka, elektroniku Ian Mikyska. Ve 21:30 rozezní Kostel sv. Václava virtuózní  berlínský violista Nikolaus Schlierf, který přednese hodinové Requiem pro violu Borise Guckelsbergera.

Nabitý bude páteční program 25. srpna, kdy ve Starých koupelnách Provozu Hlubina vystoupí nejprve od 17:00 berlínský klavírista Reinhold Friedl spolu s pražským souborem Opening Performance Orchestra, aby představili Chess Show (Homage to John Cage) v elektronické verzi s živým klavírem a videoprojekcí. Od 18:30 je vystřídá newyorské houslové duo String Noise a český skladatel Michal Rataj s elektronikou, od 20:00 začne recitál Josepha Kubery, jehož klavírní hru v závěru doplní houslista Conrad Harris, koncertní mistr Ostravské bandy. Programový maratón dne zakončí ve Starých koupelnách Aneta Bendová, Eva Marie Gieslová a Dominika Doniga, kdy představí operu Kate Soper s názvem Here Be Sirens. V libretu pracuje mladá autorka, finalistka Pulitzerovy ceny, s texty Thomase Campiona, Danteho, Michaela Draytona, Erasma, Homera nebo Platóna, Pythagora či Saphó.

Sobota 26. srpna zavede hudebníky i posluchače do ostravské Galerie výtvarného umění, kde od 17:00 odstartuje Minimaraton elektronické hudby. V dramaturgii Martina Klimeše vystoupí Pražský improvizační orchestr a Krakovský improvizační orchestr. Ve 20:30 provede newyorské houslové duo String Noise Love Song Alvina Luciera a od 21:00 začne program Walshe in Ostrava, ve kterém s irskou skladatelkou, vokalistkou a perfomerkou Jennifer Walshe vystoupí zpěvák Thomas Buckner a trombonista, skladatel George Lewis a také Ostrava Days Improvisation Ensemble.

Neděle 27. srpna bude ve znamení debutu nového festivalového orchestru ONO – Ostrava New Orchestra. V Trojhalí Karolina se jeho vedení od 19:00 ujme Petr Kotík a francouzský dirigent Bruno Ferrandis, aby spolu s mezinárodní sestavou sólistů uvedli skladby Salvatore Sciarrina, Iannise Xenakise či Philla Niblocka.

V pondělí 28. srpna od 18:00 pozve posluchače do svého světa Ostravská banda. Program The World of OB studují čtyři dirigenti, kromě Petra Kotíka a Bruno Ferrandise také newyorský Carl Bettendorf a Joseph Trafton z Mannheimu. Koncertu se účastní sopranistka a skladatelka Kate Soper, zpěvák Thomas Buckner, hornista Daniel Costello, klavírista Daan Vandewalle, skladatel a trombonista George Lewis a virtuózní saxofonista, člen legendárního AACM z Chicaga  Roscoe Mitchell.

V úterý 29. srpna od 18:00 to budou Hlasy ve sv. Václavu. Ke String Noise, Ostravské bandě, jejím dirigentům a sólistům se přidá sbor Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem. V Cooltouru na Černé louce pak od 21:00 vypukne Noc sól, ve které hraje na flétnu Petr Kotík, finský violoncellista Juho Laitinen a newyorští hudebníci Carlos Cordeiro s basklarinetem, perkusista Chris Nappi a violistka Liuh-Wen Ting a další.

Ve středu 30. srpna od 17:00 se nejprve v Trojhalí Karolina představí bravurní Momenta Quartet z New Yorku (poprvé v České republice), jejich hostem bude Joseph Kubera, aby v evropské premiéře provedl Major Thirds Petra Bakly. Ve 20:00 začne v Divadle Antonína Dvořáka jeden z vrcholů festivalu. Radikální minulost se nazývá koncert, v němž Ostrava New Orchestra, Ostravská banda a sólisté pod vedením Petra Kotíka a Bruna Ferrandise vzdají poctu průkopníkům moderní hudby posledních sta let. Koncert vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava.

Ve čtvrtek 31. srpna to budou ve Starých koupelnách Provozu Hlubina hned tři koncerty. V 17:30 začíná program z děl skladatelů, které vyučoval v Kanadě Rudolf Komorous. Jedním z nich je dramaturg koncertu Christopher Butterfield. Hraje Ostravská banda pod vedením dirigenta Owena Underhilla, newyorský Momenta Quartet a bratislavský violoncellista Andrej Gál. Od 20:00 se představí experimentální Loadbang Quartet z New Yorku, který provede nové skladby pro nástrojové složení trubka, pozoun, basklarinet a baryton. Ve 22:00 pak belgický klavírista Daan Vandewalle zahraje kultovní skladbu Frederica Rzewského The People United Will Never be Defeated.

V pátek 1. září od 18:00 v Kostele sv. Václava vystoupí stuttgartští Neue Vocalsolisten, zazní například 12 madrigalů Salvatore Sciarrina nebo Menschen Hört Karlheinze Stockhausena. V Trojhalí Karolina bude od 21:00 k vidění operní inscenace, která vznikla speciálně pro tento industriální prostor. Poprvé v Česku tak zazní operní dílo dnes již světoznámého skladatele Miroslava Srnky Make no Noise na libreto Toma Hallowaye, který se nechal inspirovat filmem Isabel Coixet The Secret Life of Words. Na inscenaci, ve které bude Ostravskou bandu řídit dirigent Joseph Trafton, se kromě hvězdné mezinárodní sestavy sólistů (hlavní role Measha Brueggergosman a Holger Falk) budou podílet ostravští tvůrci: režisér Jiří Nekvasil, scénograf David Bazika a zvukový designér Otakar Mlčoch.

Poslední den festivalu, v sobotu 2. září, se konají dva koncerty. Od 15:00 to bude na Janáčkově konzervatoři Last call. Členové Ostravské bandy pod vedením Carla Bettendorfa zahrají skladby rezidentů Institutu Ostravské dny. Festival vyvrcholí od 19:00 v Trojhalí Karolina Závěrečným koncertem, ve kterém Ostrava New Orchestra a Ostravská banda uvedou mimo jiné světovou premiéru skladby Bernharda Langa, kterou napsal pro Ostravu (Monadologie XXXVII Loops for Leoš), Ionisation pro bicí Edgarda Varése nebo Trurliade – Zone Zero Olgy Neuwirth. Festival nabídne také pestrý doprovodný program s výstavami a filmovými projekcemi.

Více informací na webu www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/
 a facebooku https://www.facebook.com/ocnhOva/
Předprodej vstupenek v síti GoOut.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama