Výlet za lezením do Mladkova

Je tu tip pro všechny nadšence do lezení – rulová oblast na východě Čech.

Mladkovská skála – příjezd

Reklama

Skála se nachází na kraji obce Mladkov, asi 20 min. chůze od vlakového nádraží. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat přímo pod skálou. Pokud přijíždíte ze směru Jablonné nad Orlicí, na náměstíčku, ihned za hospodou „U Bohouše“ (která už nefunguje) se dáte po menší silničce doprava a jedete pořád rovně necelý 1 km, přejedete železniční přejezd a hned za ním můžete zaparkovat nebo pokračovat ještě asi 100 metrů po cestě a auto nechat přímo pod skálou, kterou uvidíte z cesty.

Charakteristika oblasti

Tahle rulová horolezecká oblast se skládá z Mariánské skály vysoké 15 metrů a přilehlých boulderů. Najdete tu dvacet tras v obtížnostech III – X UIAA.

Obtížnosti

Hodnocení obtížností je o dost přísnější, než na co budete zvyklí odjinud. Cestu starého Fénika doporučuju pro úplné začátečníky, další trojka je Fitz Roy. Čtyřky tu jsou asi čtyři,  kdo leze běžně bez problému cesty obtížnosti V, dá je v pohodě.
Celkem tu naleznete dvě trojky, čtyři IV – IV+, sedm V – V+, čtyři VI – VI+, tři sedmy, dvě osmy a jednu desítku. Jištěni je tu dobré, zvlášť u těžších tras.

Důležité – potřeby na lezení

Co si s sebou vzít za horolezecké vybavení? Vystačíte si s 30metrovým lanem, ale někomu možná stačit nebude.

Příbalte si s sebou také:

?    osmu
?    aspoň 6 expresek (při zdvojování 12)
?    friendy a vklíněnce
?    helmu, tu berte vždy

Místo a jeho okolí

U skály je rovinka, krásně si tu vychutnáte oběd na dece nebo rozděláte oheň. Asi byste tu mohli i pohodlně přespat.
Prostor tu mají i děti, i když je kousek odtud železniční trať, tak dávejte pozor. Pivo a jídlo si můžete dát v hospodě na náměstí, asi 1 km od skal. V Mladkově je u hlavní silnice směrem na Jablonné nad Orlicí i větší obchod s potravinami. Nedaleko je i oblast Studenecké skály nebo plotny u Jablonného nad Orlicí, takže zde můžete trávit několik dní a pořád bude co lézt.

Jaké tu najdete cesty?

Výborná je  Cima de la Madona (V), Pic Badile (V+), která vypadá ze spoda úplně nevinně.
Oblíbená je taky Hokejka (VI) se zajímavým traverzem. Jeďte zkusit a napište

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama