Hranická propast a Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně mají jednu, u nás zřejmě nepřekonatelnou zvláštnost, jsou našimi nejteplejšími zpřístupněnými jeskyněmi. Mohou za to vydatné hlubinné vývěry teplých kyselek, díky kterým kdysi vznikly. Podílely se také na zvláštnostech zdejší výzdoby – raftových stalagmitech, keříčcích aragonitu a pozoruhodných „koblihových“ povlacích na stěnách. Oxid uhličitý, uvolňující se z těchto minerálních vod, zaplňuje níže položené prostory jeskyní a na návštěvnických trasách je odčerpáván a neustále monitorován. Zatím prozkoumané chodby měří 1240 metrů, návštěvnická trasa je dlouhá 375 metrů a prohlídka zabere zhruba hodinu.

Reklama

Objev jeskyní se datuje do roku 1912, kdy dělníci v lomu odkryli puklinu, z níž za silných mrazů vyrážel sloup páry. Bratři Josef a Čeněk Chromí, kteří se již dříve zajímali o krasové jevy v okolí Zbrašova, puklinu rozšířili a sestoupili 42 metry hlubokým komínem do prostory, dnes nazvané Jurikův dóm. V roce 1914 byl proražen nový vstup a byly podniknuty přípravy ke zpřístupnění jeskyní místními nadšenci, kteří si říkali „Sbor dobrovolných zbrašovských havířů“. Další éra nastala v letech 1952–1956, kdy byla postavena provozní budova, návštěvní trasa byla vybavena novou elektroinstalací a hlavně byl proražen východový tunel na lázeňskou kolonádu. Dnešní stav pochází z let 2002–2005, kdy se uskutečnila rozsáhlá rekonstrukce celého prohlídkového okruhu. Mnoho zasypaných výklenků a postranních chodeb bylo znovu odkryto a byla jim navrácena přírodní podoba. Drenážní systém odvádí nečistoty z chodníků návštěvní trasy tak, aby nebyla kontaminována níže tekoucí lázeňská kyselka.

Vedle Zbrašovkých aragonitových jeskyní je zcela unikátním zjevem nedaleká Hranická propast. Strmé svahy se trychtýřovitě svažují k hladině jezera v hloubce 69 metrů. Od nepaměti je opředena pověstmi, přikládajícími její vznik nadpřirozeným silám. Nejstarší písemný záznam pochází z roku 1580 a J. A. Komenský ji zachytil na své mapě Moravy v roce 1627 pod názvem Propast. Podvodní prostory jsou postupně prozkoumávány a dlouho se předpokládalo, že bude jednou z nejhlubších zatopených propastí. Při ponoru potápěče a s pomocí sondy bylo v roce 2016 dosaženo rekordní hloubky 473,5 metru a stala se tak skutečně nejhlubší zatopenou propastí na světě. Dna však dosaženo nebylo, takže se v budoucnu dají očekávat další překvapení.

Mnoho dalších informací o všech zpřístupněných jeskyních, otevíracích dobách a vstupném najdete na webových stránkách www.caves.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama