Jeskyně Moravského krasu se znovu s jarem otevírají

Dubnové počasí si s námi letos poměrně zdařile hraje, ale návštěvní provoz v jeskyních začal zcela bez výkyvů. V Ostrově u Macochy dokonce i místní rozhlas oznamoval obyvatelům zahájení nové turistické sezony. Součástí bylo i vystoupení žáků, drobné občerstvení a návštěva jeskyně Balcarka.

Reklama

Punkevní jeskyně jsou otevřené po celý rok, ale hlavní nápor návštěvníků přichází vždy s létem. Letos dojde i k odstranění velmi kritizovanému problému s občerstvením přímo u provozní budovy Punkevních jeskyní – turisté se dočkají nového stánku u stanice vláčků, přivážejících turisty od Skalního mlýna. Kdo si chce prohlédnout jeskyně v klidu a v menších skupinách, někdy i bez nutnosti rezervace, pro toho je nyní ideální doba k návštěvě některé ze zpřístupněných jeskyní v České republice.

Ve zbývajících čtyřech jeskyních Moravského krasu najdete expozice Jeskyně a lidé. Velmi působivá je část expozice ve Sloupsko-šošůvské jeskyni Kůlna, kde je představena denní činnost neandrtálského člověka a také animovaná ukázka lovu mamuta. Hlavní část expozice je v provozní budově jeskyně Výpustek. Seznámíte se zde s bohatou historií využívání jeskyní Křtinského údolí od pravěku přes druhou světovou válku a období socialistického budování až po současnost. V podzemí jeskyně Balcarka je k vidění videoprodukce o lovcích sobů a „porodnice jeskynních medvědů“. Další část expozice je v Jeskyni Kateřinské, představuje rituální obřady z mladší doby kamenné – neolitu.

Otevírací dobu, ceny vstupného, teplotu v jeskyni i délku prohlídky nebo informace o kulturních akcích naleznete na webových stránkách www.caves.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama