Ve stavu beztíže

Hon na družiciBrno, 28. 11. 2007) Ve čtvrtek 4. října v 19 hodin a 29 minut světového času uplynulo přesně padesát roků od okamžiku, kdy se na cestu vydala první umělá družice Země – Sputnik 1. Bohužel, tento legendární satelit již na vlastní oči nezahlédneme. Jednak v zemské atmosféře zanikl již 3. ledna 1958, jednak nebyl pozorovatelný bez dalekohledu.

    Zajímavé ale je, že se tehdy na oběžnou dráhu dostaly hned tři umělé družice. Samozřejmě, nejslavnější je pípající Sputnik 1. Jenom málokdo ale ví, že se ve vesmíru ocitl i poslední stupeň nosné rakety a také jehlanovitý kryt, jenž chránil satelit při průletu zemskou atmosférou. Paradoxně – poslední stupeň střely R-7 byl mnohem větší a tedy i nápadnější než Sputnik. Takže, když se tehdy lidé podívali na oblohu, snadno i bez dalekohledu zahlédli první vesmírný odpadek. Zatímco legendární Sputnik putoval mezi hvězdami téměř nepostřehnutelně – byl totiž na hranici viditelnosti bez dalekohledu.

&nbsp&nbsp&nbsp 50. výročí letu první umělé družice Země nezůstalo opomenuto ani na Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka v Brně. Multivizuálního představení „Ve stavu beztíže“ se věnuje minulosti, současnosti i budoucnosti člověka ve vesmíru. Kromě toho se můžete ve foyer planetária zaposlouchat do rádiového vysílání zachyceného těmi největšími radioteleskopy světa, shlédnout nejstarší vědeckofantastický film a prohlédnout si i výstavu fotografií kosmických raket. Na hvězdárenských www stránkách http://sputnik.hvezdarna.cz je také ke stažení nový minipořad „Hon na družici“, který prozradí, jak se na umělý satelit podívat na vlastní oči. Nebo se vám také může hodit vystřihovánka Sputniku 1 či balistické rakety R-7, která je ke stažení tamtéž. Multivizuálního představení „Ve stavu beztíže“ lze v brněnské hvězdárně zhlédnout naposledy ve středu 28. listopadu od 18 hodin.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama