Velikonoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Od čtvrtka 13. do soboty 15. dubna budou v Muzeu lidových staveb v Kouřimi probíhat celodenní akce, které představí nejvýznamnější tradiční svátky v autentické podobě. Na Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu je pro návštěvníky připraven bohatý program plný zážitků a poučení. Také v neděli, na Boží hod velikonoční, bude prohlídka muzea rozšířena o zajímavý program, muzeum bude výjimečně otevřeno i na Velikonoční pondělí 17. dubna.

Reklama

Ředitel Regionálního muzea v Kolíně, Mgr. Vladimír Rišlink: „Těší nás, že velikonoční národopisné pořady v Muzeu lidových staveb každoročně vyhledává množství návštěvníků. Snažíme se jim přiblížit řadu tradičních lidových obyčejů, které se v minulosti vázaly k nejvýznamnějším křesťanským svátkům“.

Na Zelený čtvrtek a Velký pátek 13. a 14. 4. budou chlapci v  oblečení venkovanů 19. století obcházet s řehtačkami, kterými chlapci od Zeleného čtvrtka před Vzkříšením nahrazovali obvyklé vyzvánění.
Na Velký pátek je připravena Venkovská škola v 19. století s ukázkou výuky.

Nejen ve čtvrtek a v pátek, ale také na Bílou sobotu 15. 4., si budou moci děti společně s dospělými vyzkoušet své dovednosti. Čekají je dílny pletení pomlázek, zdobení vajíček, kování hřebíků, stloukání másla, předení kouzelné nitě, drátování či podmalby na sklo. Nebude chybět ani vědomostní kvíz.

Na Bílou sobotu bude hrát soubor Mrsťa Prsťa z Kouřimi úpravu lidové hry „Zlomky z pašijí“. Opakovaně během dne proběhne lidová obchůzka „Chození s Jidášem“, svébytná forma sobotní koledy, při níž býval jeden z chlapců přestrojen za tohoto apoštola, který zradil Krista židovským velekněžím. Koledníci bývali obdarováváni praktickým způsobem – kromě peněz dostávali především potraviny: vejce, mazanec i jiné pečivo, ořechy apod.

V neděli 16. 4. bude běžná prohlídka muzea rozšířena o dílny na zdobení kraslic voskem, rostlinnou batikou a vyškrabáváním, a dílnu na pletení pomlázek. Bylinkářka Jana Hunalová nabídne široký výběr svých bylinných čajů i užitečné rady k jejich užívání.

V interiérech pěti obytných stavení v areálu Muzea lidových staveb v Kouřimi je pro návštěvníky připravena krátkodobá instalace zaměřená na tradiční obyčeje, které se v minulosti udržovaly na českém venkově. Instalace přibližují zvyky, které se vázaly k jednotlivým nedělím předvelikonočního půstu, období Svatého (pašijového) týdne, velikonočnímu období a tradici koledování.

Otevřeno od 10 do 16 hodin.
Vstupné: 120Kč, snížené 80 Kč, rodinné 320 Kč,
v neděli a v pondělí 80 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 200 Kč.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama