Technické kreslení od starověku po současnost

Co bylo, už není – to dnes platí v mnoha oborech stejně jako v technickém kreslení. Na jeho historii se zaměřila výstava Technické kreslení a zobrazování v Technickém muzeu v Brně.

Reklama

Technické kreslení je souhrnný název pro všechny druhy grafického vyjádření v různých vědních, technických a výrobních oborech. Patří k nejdůležitějším komunikačním a informačním prostředkům technických odborníků na celém světě. Je nositelem technické myšlenky a má podobně důležitou vypovídací schopnost jako písmo nebo mluvené slovo.

Za nejstarší technický výkres odborníci považují půdorys základů pevnosti v Ningirsui v Mezopotámii (kolem roku 2 130 p. n. l.) Mezi zakladatele deskriptivní geometrie patří  francouzský vojenský inženýr a zakladatel pařížské Ecolé Polytechnique – Gaspard Monge (1746-1818). Koncem 18. století sjednotil způsoby zobrazování a vytvořil univerzálně použitelnou metodu.  Dnes už technické zobrazování upustilo od rýsovacích prken, logaritmických pravítek a pauzovacího papíru. Jeho tvorba se přesunula k elektronickým médiím.  V rámci výstavy se představovali i studenti středních odborných škol. Prezentovali svou výuku, metody, s nimiž dnes pracují i vyhlídky, jaké mají ve své profesi.

Výstava je přístupná už pouze do 31. března.
www.technicalmuseum.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama