Ostravská vyhlídková věž v roce 2017

Vyhlídková věž Nové radnice patří mezi dominanty města. Ročně si odtud prohlédne Ostravu více než 40 tisíc návštěvníků, z toho téměř čtvrtina je z ciziny. Součástí vyhlídky může být rovněž výklad průvodců. Po kompletní výměně výtahu, která probíhala po celý únor, je Vyhlídková věž opět od 4. března zpřístupněna veřejnosti a pracovníci infocentra připravili na sezónu několik novinek. Vyhlídkovou věž mohou zájemci navštívit od března do října denně od 9 do 19 hodin, od listopadu do února pak od 9 do 17 hodin.

Věž byla z důvodu výtahu uzavřena

Reklama

Velkou komplikací byla pro pracovníky pobočky OIS Věž z kraje roku kompletní výměna radničního centrálního výtahu, který vede do 6. patra, kde informační centrum sídlí. Jinak než výtahem se totiž na Vyhlídkovou věž není možné běžně dostat a proto musela být na delší dobu úplně uzavřena. „Za výměnu výtahu jsme rádi. Bylo sice nevyhnutelné, abychom kvůli tomu věž zavřeli, ale magistrát nám velmi vyšel vstříc ohledně termínu. Záměrně jsme vybrali zimní období, kdy je návštěvnost rozhledny slabší. V prosinci tady ale míváme akce pro děti, v lednu se pro změnu konalo mistrovství v krasobruslení a potvrdila se naše očekávání o návštěvě mnoha cizinců. Logicky proto padla volba na únor,“ vysvětluje vedoucí pobočky Jakub Otto. „Informační kampaň o uzavření byla podle nás dostačující. Stávalo se jen velmi zřídka, že nás kontaktoval někdo, kdo o této záležitosti nevěděl a snažil se marně na věž dostat. Všichni jsme ale rádi, že je to pryč, a že můžeme opět návštěvníky přivítat. Zvětšena byla rovněž kapacita výtahu, a to z původních 6 na 8 osob.“

Novinkou komentovaných prohlídek jsou rezervace předem

Stovky Ostravanů se pravidelně zúčastňují veřejných komentovaných procházek městem, které Ostravský informační servis (OIS) již několik let s úspěchem pořádá. Trasy i témata prohlídek se každý rok mění, aby si na své přišli všichni a ani letos tomu nebude jinak.

„Sezónu zahájíme 12. března komentovaným výšlapem na haldu Emu. Dále jsou v plánu čtyři zcela nové trasy a témata. Oprášíme také některé oblíbené prohlídky z minulosti a myslíme také na 750. výročí založení města. Bude toho spousta,“ láká Jana Kovářová, která má v OIS na starosti průvodcovský servis. „Velký zájem veřejnosti nás těší. Pravidelní návštěvníci nejsou výjimkou, a to, že jich přibývá, je pro nás povzbuzením, ale zároveň i závazkem.“

Z důvodu vzrůstajícího zájmu o komentované procházky však OIS sáhnul ke změně, která přinese větší komfort návštěvníkům. „Přestože jsme mívali na každou prohlídku pro případ obzvlášť velkého zájmu k dispozici dva průvodce, stávalo se, že ani to nestačilo, skupiny byly příliš početné a někteří měli problém průvodce slyšet. Proto jsme se rozhodli zavést systém rezervací přes náš web, email i telefon. Počet návštěvníků tak bude sice omezený, ale věříme, že tato změna naše prohlídky zkvalitní.“ Přehled komentovaných prohlídek, ale i dalšího kulturního, sportovního nebo společenského dění v Ostravě najdete na webových stránkách www.ostravainfo.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama