Do jeskyní dnes, zítra, pozítří i jindy

Počasí už začalo být opravdu podzimní, dovolená u moře dávno za námi a na výlet k babičce se nám moc nechce. Leda, leda že by to bylo něco opravdu zajímavého. Něco, kde nejen počasí nic neznamená, ale ani čas. Kde miliony let znamenají, to co u nás týden. Stroj času kouzelné babičky? Tak trochu ano. A co že to je? Odpověď je jednoduchá – jeskyně. Místo, kde se čas sice úplně nezastavil, ale plyne tak pomalu, že nám to tak připadá.

Reklama

Příroda byla na počet jeskyní k naší zemi štědrá (zdokumentovaných je kolem čtyř tisíc), ale veřejnosti zpřístupněných máme čtrnáct. Tři jsou v Čechách a zbytek na Moravě. Pokud máte chuť vydat se proti proudu času, je pro vás připravena nová expozice ve čtyřech jeskyních Moravského krasu – Jeskyně a lidé.
V jeskyni Kůlna, která je součástí Sloupsko-šošůvských jeskyní, najdete například kopie pravěkých nástrojů a můžete zde pozorovat denní činnosti pravěkých obyvatel či být účastníkem lovu na mamuta v této evropsky významné archeologické lokalitě.

Podzemní muzeum v jeskyni Balcarka předvádí v dioramatech lovce koní a sobů a naleznete zde i „porodnici“ jeskynních medvědů.
Rituální obřady se kdysi odehrávaly v portálu Kateřinské jeskyně a jejich možnou podobu ukazuje dioráma ve vchodu. Na návštěvnické trase možná potkáte i jeskynního medvěda.
Největší část expozice je instalována v areálu jeskyně Výpustek. Bohatá historie Křtinského údolí od pravěku až po současnost se nám zde nabízí v expozičních celcích, věnovaných geologii, pravěké zvířeně, povrchovým a podzemním krasovým jevům, speleologickému průzkumu, pravěkému osídlení i využívání jeskyní v nedávné minulosti.

Expozice u jeskyně Výpustek je stejně jako vlastní jeskyně přístupná celoročně.
V zimních měsících ale nejsou otevřeny všechny jeskyně. Mimo Moravský kras jsou ještě celoročně otevřené Bozkovské dolomitové jeskyně, mimo prosinec je otevřeno v Mladečských jeskyních, jeskyni Na Javoříčku, v jeskyni Na Pomezí a Na Špičáku po dohodě. Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou zcela uzavřeny v lednu. Do některých jeskyní přijde na rozmezí listopadu a prosince Mikuláš s anděly a čerty. Detailní informace, případně kontakty na objednávky prohlídek či akcí získáte na webových stránkách Správy jeskyní České republiky.

Čtrnáct veřejnosti zpřístupněných jeskyních v Čechách a na Moravě nabízí, kromě možnosti obdivovat krásy jejich krápníkové výzdoby, také poučení v navazujících expozicích. Na webových stránkách Správy jeskyní ČR se dozvíte mnohé o zpřístupněných jeskyních, novinkách, kulturních akcích či koncertech v nich.
Otevírací doby, ceny vstupného, teploty v jeskyních i délky prohlídek naleznete na www.caves.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama