Originální bedekr s ilustracemi Venduly Chalánkové provede Prahou po stopách W.

Wolfgang Amadeus Mozart, jeden z největších hudebních skladatelů všech dob, se narodil právě před 260 lety. V rámci projektu Pragtique při této příležitosti vychází unikátní průvodce W. A. Mozart v Praze, který mapuje Mozartovo působení v metropoli České republiky. Autorkou osobitých ilustrací je Vendula Chalánková, jedna z nejvýraznějších českých výtvarnic současnosti. Texty připravil Ondřej Horák, dlouholetý popularizátor umění, mimo jiné držitel ceny Magnesia Litera 2005.

Reklama

Pětačtyřicetistránková publikace W. A. Mozart v Praze je rozdělena do dvou částí. První obsahuje obrázky Venduly Chalánkové a Horákův komentář Mozartova pobytu v Praze. Druhá provádí čtenáře konkrétními místy Prahy, jako jsou Stavovské divadlo, kde byla poprvé za účasti samotného autora uvedena opera Don Giovanni, Dům u Zlatého jednorožce, v němž se Mozart ubytoval při své cestě do Drážďan, Klementinum, které Mozart navštívil se svou manželkou Constanze, a mnoho dalších nenápadných míst, jež by málokdo se slavným géniem spojoval. Vše je psáno poutavě v ich-formě, jako by průvodcem po Praze byl skutečně Mozart sám.

„Průvodce W. A. Mozart v Praze uvádí edici PERSONA GUIDE, což je další počin našeho projektu Pragtique. Přirozeně rozvíjí naši snahu o poznání Prahy originálně – zábavnou i naučnou formou. Mozart je při procházce příjemným společníkem, a to jak pro turistu samotáře, tak i pro rodinu s dětmi,“ okomentovala vznik průvodce a samotný projekt Lenka Hluchá, spolumajitelka obchodu Pragtique, který pozoruhodnou knížku vydává. V prodeji je za doporučenou cenu 249 Kč nejen v  Pragtique v pasáži Platýz na Národní třídě v centru Prahy, ale také v pražském knihkupectví ArtMap ve Vojtěšské ulici.

Vendula Chalánková (*1981) žije střídavě v Troubkách nad Bečvou a v Brně. V roce 2006 absolvovala Fakultu výtvarných umění, ateliér Environment u Vladimíra Merty a Mariana Pally. První samostatnou výstavu měla v roce 2001 v brněnském Kabinetu múz. Pravidelně vystavuje u nás i v zahraničí – doposud svou tvorbu představila na Slovensku, v Německu, Maďarsku, Anglii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a v Japonsku. Je zastoupena ve sbírce Národní galerie, v Moravské galerii, sbírce Marek, v Galerii výtvarného umění v Chebu, Muzeu umění Olomouc a Museum für Angewandte Kunst ve Vídni. 

V roce 2006 Vendula Chalánková získala Cenu Nadání J. M. a Z. Hlávkových a v roce 2009 ocenění Zlatá stuha za knihu O červené karkulce (výtvarná část pro začínající čtenáře). Netradičním grafickým provedením vynikají také její další dětské tituly O perníkové chaloupce, Vyšívané pohádky nebo knížka s CD s nejkrásnějšími lidovými písničkami Zpívejte s námi. Značné oblibě se těší její krátké autorské komiksy, charakteristické černým humorem a vybroušenou ironií.

Více na www.vendulachalankova.cz nebo na webu 2media.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama