Karlovarským krajem po lázeňských městech

Reklama

Karlovarský kraj patří sice k nejmenším krajům České republiky, ale i tak se může pyšnit největší koncentrací lázeňských měst. Právě zde se nachází 5 významných lázeňských center Česka. A která to jsou? Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Jáchymov a Lázně Kynžvart. Vydejte se do některého z těchto pohodových měst, relaxujte, odpočívejte a nechte se hýčkat.

Karlovy Vary – synonymum pro lázeňství i nespočet památek

Lázeňské město Karlovy Vary se může chlubit nejen proslulým festivalem KVIFF, ale především léčivými prameny, kterých se zde nachází téměř 80. Prameny náleží do skupiny teplých alkalických glauberových slaných vod a léčí nemoci trávicího ústrojí, nemoci z poruch látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí, dále pohybové ústrojí a onkologické nemoci. Zjednodušeně se dá říci, že zdejší prameny navrací tělu sílu a omlazují unavený organismus. Lázeňské služby jsou tu bez nadsázky na nejvyšší světové úrovni. Ve městě i v jeho bezprostředním okolí se nachází mnoho zajímavých míst, přímo předurčených k navštívení. Nezapomeňte, že nejen minerální vodou jsou Karlovy Vary proslaveny, a navštivte také Jan Becher Muzeum, sklárnu Moser či si vychutnejte horký voňavý lázeňský oplatek.

Mariánské Lázně – zpívající fontána i lázeňská kolonáda

V okolí Mariánských Lázní vyvěrá přes sto minerálních pramenů. Na území města jich najdeme kolem čtyřiceti. Prameny se řadí mezi studené železnaté kyselky a léčí především nemoci pohybového, dýchacího a močového ústrojí, nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, a dále gynekologické a onkologické nemoci. I toto město má svůj půvab v minulosti, ale zároveň se pyšní moderními službami. Dominantou města jsou nejen lázeňské parky, ale především kolonáda se vznosnou litinovou konstrukcí a dřevěným kazetovým stropem. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak úchvatná Zpívající fontána, hrající každou lichou hodinu některou slavnou skladbu ze svého repertoáru. Zastavíte-li se ve večerních hodinách, spatříte fontánu v efektním barevném nasvícení.

Františkovy Lázně – zázračný František na kouli sedící                                                                    

Tyto lázně mají jedinečné minerálními prameny s vysokým obsahem oxidu uhličitého, sírno-železitou slatinou a přirozeně vyvěrajícím kysličníkem uhličitým. Teplota vody jednotlivých pramenů se pohybuje mezi 9 °C – 14 °C a užívá se k léčbě především onkologických a gynekologických nemocí a k léčbě pohybového aparátu. Nejen zdejší voda má léčebné účinky. Symbolem zdejších lázní se stala socha nahého chlapce Františka. Podle legendy otěhotní každá žena, která si na ni sáhne. Při své návštěvě se na ni zajděte alespoň podívat a projděte si zdejší lázeňské parky. A co byste neměli ještě minout? Především nedaleký Lesopark Amerika. Ten se rozkládá kolem stejnojmenného rybníku a přímo navazuje na františkolázeňské parky. Z centra se sem lze dostat nenáročnou procházkou, nebo, máte-li malé děti, i oblíbeným mikrovláčkem. Právě děti asi nejvíce ocení zdejší malý zoopark a dětské hřiště. Ti starší se mohou vydat na lodičky či si užít přírodní koupání. Samozřejmostí je dostatečné množství laviček a restaurace s kavárnou.

Lázně Jáchymov – první radonové lázně světě

Unikátní jáchymovské lázně jsou jediné radonové lázně v České republice a zároveň se řadí mezi vody s nejvyšší léčebnou aktivitou radonu na litr na celém světě. Radonové koupele potěší v podstatě všechny, neboť  se doporučují i jako prevence proti stárnutí. V lázních se léčí především nemoci pohybového, nervového a oběhového ústrojí. A v čem je léčba v radonové vodě tak unikátní? Tato voda nemá na rozdíl od jiných zdrojů účinky chemické, ale energetické. Jste-li v Jáchymově na výletě, vydejte se na naučnou radonovou stezku a dozvíte se mnohé z historie i zajímavosti o využití radia v léčbě a také co zde dělala nositelka Nobelovy ceny Marie Curie-Sklodowská. Celý zdejší kraj si můžete prohlédnout i ze známé rozhledny na Klínovci.

Lázně Kynžvart – místo kde se skvěle dýchá

Lázně se specializují na děti, které mají problémy horních cest dýchacích a kožních onemocnění. Ovšem pobyt zde je zdraví prakticky pro každého a to především díky vysoké a stálé vlhkosti vzduchu, která je ovlivněna blízkými smíšenými lesy a ideálně čistým ovzduším. I proto je zde ideální také sportovat. Kynžvart disponuje například golfovým hřištěm, přeje milovníkům cyklistiky i pěším turistům. Dominantou je nejen lázeňská čtvrť, ale především nově zrekonstruovaný renesanční zámek Kynžvart s rozlehlým anglickým parkem. Zámek je skutečný klenot západočeských lázní s nepřebernými sbírkami uměleckých děl, mincí, zbraní, knih, rukopisů, všelijakých kuriozit a vzácných osobních předmětů slavných osobností.

Více informací o lázeňství a wellness v Karlovarském kraji naleznete na www.zivykraj.cz/cz/lazne-a-wellness

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:8.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:107%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:“Calibri“,sans-serif;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:“Times New Roman“;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama