Do jeskyní připraveni a informováni

I jeskyně mají své osudy. Pomatený švec kdysi hledal vchod do podsvětí a objevil tak v roce 1831 Ochozskou jeskyni v Moravském krasu. Jindy pomohlo k objevu jeskyně kladivo spadlé do záhadné škvíry. Některé jeskyně jsou známé odedávna, jiné na svůj objev čekají, jiné nikdy objeveny nebudou a některé, už objevené, se zase ztrácejí.

„To je třeba případ obrovského podzemního jezera v jeskyni Výpustek u Křtin, údajně objeveného ve dvacátých a třicátých letech minulého století, po kterém speleologové od té doby marně pátrají. Jeskyně Výpustek je jednou z největších nedořešených záhad Moravského krasu,“
říká geolog, speleolog a fotograf RNDr. Petr Zajíček, autor unikátní publikace Jeskyně České republiky na historických mapách, kterou vydalo nakladatelství Academia v letošním roce.

Reklama

Snahy o zmapování tajemného podzemního světa vytvořeného přírodou jsou podstatně mladší než středověké důlní mapy. Těžko si dnes představit, jak první geografové podzemí odhadovali rozměry jeskyní a propastí nebo směr spletitých chodeb. Jejich výtvory jsou však neobyčejně krásné. Jedinečná a graficky výborně zpracovaná dvojdílná publikace vypráví příběhy map českých a moravských jeskyní od 18. století do poloviny století 20., jejich autorů i historii mapování podzemních prostor. Textovou část s mnoha fotografiemi a obrazovým doprovodem doplňuje soubor 46 reprodukcí historických jeskynních map, které jsou skutečnými výtvarnými i technickými artefakty.

Kdo se chce rychle a zdarma dozvědět podrobnosti o jeskyních všeobecně či případně během výletu zjistit, kde, jak a kdy mají otevřeno, tomu je určena mobilní aplikace Zpřístupněné jeskyně České republiky. Naleznete zde nejen mapy a otevírací doby, ale i slovníček pojmů, fotogalerii a možnost poslechu mluvených průvodců. Postupně se doplňují i cizojazyčné verze. Zkrátka člověk pak ví lépe, co má pod nohama.

Aplikaci je možné si stáhnou na Google play. Další možností je stažení pomocí QR kódu (níže), který najdete i na oficiálních stránkách Správy jeskyní ČR, případně u pokladen jednotlivých jeskyní.

Správa jeskyní ČR provozuje na území České republiky čtrnáct zpřístupněných jeskyní. Její odborné, personální a technické vybavení je zárukou kvalitní péče nejen o návštěvníky, ale také při výzkumu, dokumentaci a ochraně jeskyní, krasu a dalších podzemních prostor. Ve všech čtrnácti zpřístupněných jeskyních se konají často kulturní akce, koncerty nebo výstavy. Informace o nich, otevírací době, cenách vstupného, teplotách v jeskyních i délce prohlídek naleznete na www.caves.cz. Na těchto webových stránkách se dozvíte mnohé zajímavosti i o dalších zpřístupněných jeskyních u nás a naleznete zde QR kód pro stažení aplikace o jeskyních.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama