Za velkolepými dožínkami do Kroměříže

Dožínky – to je tradiční oslava sklizně. Ve Zlínském kraji již po deváté proběhnou také jako velká přehlídka rozmanitých lidových tradic z Hané, Valašska a Slovácka  Původní hospodářský význam totiž lidé vnímají jen okrajově a dožínky jsou dnes především velkým folklorním svátkem. Festival se koná od 18. do 21. srpna v Kroměříži a jako každý rok zde bude k vidění na tisíc krojovaných účastníků a desítky folklorních souborů z celého Zlínského kraje, ale i z jiných koutů České republiky či zahraničí.

Přijet na Dožínky (i mimo tuto mimořádnou akci) do Kroměříže se rozhodně vyplatí. Město samotné je pro svou polohu a malebnost perlou národopisné oblasti Haná, díky množství vzdělávacích institucí a kulturních příležitostí se mu dokonce říká Hanácké Atény. Velké náměstí, na kterém bude probíhat hlavní program dožínkových slavností, získalo svou dnešní podobu v druhé polovině 17. století. Barevnou mozaiku středověkých domů si oblíbíte, stejně tak hospůdky a kavárničky ve stinném podloubí.

Rozhodně si nenechejte v Kroměříži ujít návštěvu vyhlášených místní zahrad – Květné či Podzámecké. Každá z nich má trochu jiný charakter, ale v obou naleznete prostor k odpočinku a  příjemné procházce.  Pokud milujete historii a umění, pak si do programu zařaďte prohlídku Arcibiskupského zámku včetně jeho obrazové galerie, která je po té pražské druhou největší a nejvýznamnější v ČR. Dokonalý výhled na středověké centrum získáte ze zámecké věže.

Součástí dožínek je také dvoudenní jarmark lidových řemesel, Slavnost chleba, vyhlášení nejlepších regionálních potravin Perla Zlínska, dětská scéna či večerní galaprogram. Díky tomu si na Dožínkách užijete nejen bohaté nabídky folklorních vystoupení, krásy krojů, ale zcela jistě ochutnáte dobroty, kterými bude centrum města vonět.

Zdrojem fotografií z dožínek je město Kroměříž

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama