Chýnovská jeskyně, mramory i housle

Rozlohou nevelké krasové území v Pacovské pahorkatině poblíž města Chýnova ukrývá v jižním úbočí Pacovy hory unikátní jeskyni. Ta sice postrádá klasickou krápníkovou výzdobu, ale upoutá naprosto jedinečnou modelací a zbarvením stěn a stropů. Přestože se Chýnovská jeskyně řadí mezi krasové, tedy vytvořené vodou podzemních toků v rozpustných horninách, není typickým představitelem této skupiny. Rozdíl je dán přítomností nekrasových hornin uvnitř vápencového komplexu a složitostí podzemních toků s netypickým soustřeďováním podzemních pramenů, které na své cestě k vývěru ještě absurdně překříží trasu povrchového toku.

Reklama

Návštěvník si jistě povšimne nad vchodem letopočtu 1863, který připomíná rok objevu jeskyně. V tehdejším lomu ji objevil skalník Vojtěch Rytíř, kterému do rozsedliny ve skále zapadlo kladivo. Aby nástroj našel, protáhle se puklinou a překvapeně zjistil, že štěrbina se mění v širokou chodbu a pokračuje do podzemí. „První, kteří se dovnitř odvážili, byli Jan Strnad, dozorce nad vápnem, pak skalníci Josef Janů a Jan Švehla. …Odvážnými sáhodlouhými kroky sestupovali jsme po obrovských čili čertových schodech, ohromných balvanech se stropu spadlých a tu se již zdáli zatřpytila voda, odrážejíc paprsky pochodní a oznamujíc, že se na nejhlubším místě jeskyně nalézáme.“

Od roku 1865 začal v jeskyni pracovat rolník z Dolních Hořic Josef Rothbauer. V nízkých chodbách prokopal usazeniny, do strmých úseků umístil žebříky a úpravou vchodu umožnil již v roce 1868 první prohlídky pro návštěvníky. V roce 1952 byla turistická trasa poprvé elektrifikována. Jeskyně si dodnes zachovává historický ráz zpřístupnění a zůstává romantickou vycházkou do historie. Její prostory však občas poskytují i jiné zážitky, například hudební. Oblíbil si je například houslový virtuóz Jaroslav Svěcený, který zde již mnohokrát koncertoval a jehož rozhovor s vedoucím jeskyně Karle Drbalem můžete poslouchat na Country Radiu v neděli 26. června.Správa jeskyní ČR provozuje na území České republiky čtrnáct zpřístupněných jeskyní. Její odborné, personální a technické vybavení je zárukou kvalitní péče nejen o návštěvníky, ale také při výzkumu, dokumentaci a ochraně jeskyní, krasu a dalších podzemních prostor.
Ve všech čtrnácti zpřístupněných jeskyních se konají často kulturní akce, koncerty nebo výstavy.     

Informace o nich, otevírací době, cenách vstupného, teplotách v jeskyních i délce prohlídek naleznete na www.caves.cz.                 
Na těchto webových stránkách se dozvíte mnohé zajímavosti i o dalších zpřístupněných jeskyních u nás.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama