Devátý ročník Vsetínského krpce představuje zahraniční hosty

Na začátek prázdnin a první červencový víkend připravuje Dům kultury Vsetín ve spolupráci s Městem Vsetín a folklorními soubory Jasénka, Vsacan a Kotár již 9. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec, který bude v letošním roce hostit čtyři zahraniční soubory ze Slovenska, Polska, Srbska a Jižní Koreje.

Reklama

Polský folklor ve Vsetíně představí Folklorní skupina písní a tanců Siemianowice, která má ve svém bohatém a různorodémrepertoáru nejen klasické lidové tance, ale i další národní a regionální tance v bohatě zdobených národních kostýmech. Soubor má více jak stoletou tradici. Dokladem jeho vysoké umělecké úrovně je akreditace organizací CIOF, která přijímá jen ty nejlepší folklorní soubory.

Ze srbského města Užice zavítá do Vsetína Ensemble „ERA“, který s sebou přiveze kus balkánského temperamentu. Sdružení bylo založeno v roce 2002 s cílem prezentovat národní kulturu a tradice. Na svém kontě má však již řadu ocenění a ve vedení sdružení velmi schopné umělecké manažery. Vystoupení souboru odráží mentalitu lidí ze svého regionu, jejich zvyky, kostýmy a samozřejmě písně a tance. Ensemble ERA patří k jednomu ze tří nejlepších souborů v Srbsku. Vedle vynikajících choreografií a bohatého reoertoáru, který zahrnuje písně a tance ze všech folklorních regionů Srbska, poukazuje také na bohatost a originalitu srbských krojů.

Slovenský Folklorní soubor Nadšenci humornou formou zpracovává tradiční lidový materiál trenčínského regionu. Rádi ve svých vystoupeních experimentují, odevzdávají kus sebe a přenáší pozitivní energii z jeviště do hlediště. V současnosti čítá soubor na 35 členů. Navzdory své krátké historii (2007) má za sebou soubor řadu úspěšných vystoupení doma i v zahraničí. Kromě své vlastní pódiové prezentace se věnují také přípravě a režii scénických programů a projektů pro vzdělávání dětí mateřských škol. Pravidelně organizují výuku lidových tanců formou „Tanečných domov“ pro širokou veřejnost.

Návštěvníci Vsetínského krpce se mohou těšit na exotická vystoupení souboru W-Times z Jižní Koreje. V rámci tradičního nedělního dopoledního programu s názvem „Vsetínský krpeček“ vystoupí také dva dětské soubory ze zahraničí. Slovenský soubor Hájenka, který vznikl roku 1988 v Bratislavě-Petržalke, a jejichž vystoupení doprovází dětská muzička Jarabinka. Repertoár souboru je složený z tanců, písní, zvyků a her z různých regionů západního a středního Slovenska. V současnosti Hájenku navštěvuje přibližně 100 dětí ve věku od 6 do 15 roků. Druhým zahraničním hostem dětského pořadu bude maďarský soubor Béri Balogh Ádám z Körmendu.

Přijďte 30. června až 3. července na „Vsetínský krpec“ a „Ochutnejte Valašsko“ společně s námi! Záštitu nad festivalem převzali ministr zemědělství Marian Jurečka a senátor Jiří Čunek.  Více informací na: krpec.dkvsetin.cz nebo www.dkvsetin.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama