Se zkušeným jachtařem se přes Atlantik můžete vydat i vy!

Jachtař Tomáš Kůdela si na rok 2016 naplánoval nelehký cíl. Čeká ho okruh Atlantikem – z Evropy do Karibiku a zpět. Vydat se na dobrodružnou cestu můžete i vy!

Reklama

Na rok 2016 si totiž Kůdela naplánoval trasu dlouhou 6 až 7 tisíc námořních mil (cca 11 až 13 tisíc km), posádku na jednotlivé etapy dává dohromady ze zájemců z řad široké veřejnosti. Vyplout chce už první lednový týden z Tenerife přes Kapverdy na Barbados. „První etapa by měla trvat třicet dní, poté nás čeká několik kratších etap v Karibiku, kde budeme šnorchlovat a poznávat místní přírodu a kulturu. Na přelomu března a dubna máme v plánu dvanáctidenní plavbu z Panenských ostrovů na Bermudy po okraji populárního Bermudského trojúhelníku,“ popisuje detailněji Kůdela. Právě na tuto etapu a na následující přeplavbu Bermudy-Azory má Kůdela ještě na lodi volná místa. „Vyrazit s námi může kdokoliv, nemusí mít s jachtařením zkušenosti. Na druhou stranu by to měl být svým způsobem dobrodruh a cestovatel,“ říká s úsměvem.

Kdo s Tomášem Kůdelou vyrazí, rozhodně nebude litovat. „Každý se stane součástí posádky, které jsem podle potřeby stále k dispozici. Posádku rozdělím do směn a pravidelně se střídáme nejen při kormidlování, nastavování plachet, ale i vaření a dalších činnostech. Pokud má někdo zájem naučit se například více o astronavigaci, konstrukci lodi nebo elektronice a software, rád vše vysvětlím,“ dodává Kůdela.
Účastníci plavby poznají ale i více, než jen samotnou loď. Plavby jsou pojaty tak, že pokud se zastavíme někde na ostrově, má posádka volný program a každý si může jít za tím, co ho zajímá.
Tomáš Kůdela kouzlo jachtingu objevil před patnácti lety. „Začínal jsem na půjčené lodi v Chorvatsku. Jachting mě chytl a já plul na stále větší vzdálenosti, proto jsem si nakonec pořídil loď vlastní,“ říká dnes už zkušený mořeplavec. Tu teď musel upravit pro cesty na delší vzdálenost – doplnil například odsolovací zařízení. Letos se vydal na první část cesty kolem světa – žádnou z etap nemá v plánu opakovat, chce s lodí především proplouvat nové oblasti.

Etapy, kde jsou ještě volná místa:

5. St. Maarten – Britské Panenské ostrovy 17. 3.-26. 3. (10 dní) 2 VOLNÁ MÍSTA
6. Britské Panenské ostrovy – Bermudy 26. 3.-6. 4. (12 dní) 3 VOLNÁ MÍSTA
7. Bermudy – Azorské ostrovy 8. 4.-2. 5. (25 dní) 6 VOLNÝCH MÍST
8. Azorské ostrovy I. 11. 8.-24. 8. (14 dní) 6 VOLNÝCH MÍST
11. Azorské ostrovy – Portugalskou 18. 9.-3. 10. (16 dní) 6 VOLNÝCH MÍST

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama