Hrad Kašperk otevře své brány ve sváteční čas

V termínu 28. 12. až 2. 1. hrad Kašperk jako každý rok otevře své brány a nabídne mnoho zajímavého, co stojí za to vidět a to klidně i více než jen jednou.

Reklama

Během sváteční otevírací doby vždy od 10 do 16.30 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu s kostýmovaným průvodcem. Návštěvníci se dozvědí, jak lidé ve středověku prožívali zimu, co jedli, pili, čím topili, jak trávili svůj volný čas, kterého měli více, než si dnes často představujeme.

Protože hrad se otevře v době těsně povánoční, bude v budově purkrabství také připraven malý pohled na to, jak asi vypadaly vánoční zvyky a tradice v době panování Karla IV., tedy císaře, jehož významné výročí si budeme v příštím roce připomínat. Sváteční tabule dle benediktina Jana z Holešova, který zaznamenal štědrovečerní zvyky na konci 14. století a to se všemi lidskými ctnostmi i neřestmi, které takové zvyky vždy provázely a stále provázejí.

Ovšem ne jen duchovní a kulturní potravou živ je člověk, zvláště pak v takové zimě, jaká na Šumavě koncem roku panuje. Na hradním nádvoří proto bude připraveno občerstvení plné horkých a hlavně chutných nápojů a něčeho dobrého k jídlu. Svařené víno, čerstvě upražená káva z místní pražírny Rósta Kafe, čaj, medovina, poctivá horká čokoláda či sladké Kašperské placky.

K dobrému jídlu a pití také samostatně neodmyslitelně patří i pohodlí, a proto bude v západní baště nad pokladnou hradu připravena vytápěná místnost, kde bude možné si po výstupu na hrad odpočinout, nebo nabrat síly před cestou z hradu. Kromě celodenního tepla budou v této místnosti také připraveny společenské hry, kterými se bavili lidé již ve středověku jako například kostky, nebo karty.

Návštěvníci hradu si budou moci mj. vyzkoušet zahrát se žolíkovými kartami ze druhé poloviny 15. století, které nejsou jen hracími kartami, ale svým krásným zpracováním, jsou i takovým malým uměleckým dílem.

Jedinečné spojení hradu Kašperk a Šumavy nabízí překrásné výhledy v každém ročním období. Zimní a snad i zasněžené vrcholy Šumavy jsou něčím, co ohromí a nadchne každého.

Budeme se těšit na vaši návštěvu a přejeme vám všem krásné prožití Vánočních svátků, vše nejlepší do nového roku 2016 a také příjemné chvíle prožité na našem hradě.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama