Výstava Nejlepší české knihy pro děti – Zlatá stuha 2015

Poštovní muzeum v Praze připravilo výstavu pro návštěvníky všeho věku, ale především pro děti a mládež. Ve spolupráci s Českou sekcí IBBY představuje ty nejlepší dětské knihy, které vznikly v posledních pěti letech. Po celou letošní zimu si návštěvníci muzea mohou prohlédnout knihy a ilustrace oceněné Zlatou stuhou. Malí i velcí čtenáři uvítají možnost začíst se do některých knížek přímo v útulných prostorách Poštovního muzea. Nechybět budou i aktivity pro děti jako součást expozice a doprovodný program.

Reklama

V kolekci ilustrací jsou zastoupeni významní výtvarníci: například Stanislav Kolíbal, oceněný za celoživotní přínos ilustraci pro děti a mládež. Dále najdete díla čerstvě oceněných ilustrátorů: Andrey Tachezy, Jiřího Franty, Terezy Ščerbové, Marie Štumpfové, Honzy Smolíka. Své práce Vám představí i nominovaní ilustrátoři: Lucie Dvořáková, Jaromír Plachý, Eva Volfová, Juraj Horváth, Renáta Fučíková, Nikola Hoření, Tereza Říčanová, Eva Chupíková, František Petrák, Jan Hísek a Lucie Lomová.
Kromě ilustrací budou vystaveny i knihy oceněných autorů a překladatelů: Jiřího Žáčka, držitele Zlaté stuhy za celoživotní přínos, Daniely Fischerové, Daniely Krolupperové, Františka Tichého, Tomáše Prokůpka, Pavla Kořínka, Martina Foreta a Michala Jareše, Stanislava Rubáše, Lukáše Nováka, Zuzany Šťastné a Radka Malého. A dále knihy autorů a překladatelů nominovaných: Radka Malého, Stanislavy Reschové, Ivony Březinové, Petry Soukupové, Terezy Janišové, Petry Braunové, Renáty Fučíkové, Kláry Smolíkové, Jiřího Dvořáka, Petra Matouška, Miroslava Pošty, Erika Lukavského a Anny Lukavské, Dominiky Křesťanové, Petra Eliáše, Terezy Pecákové.

Zlatá stuha je výroční cena, která poukazuje na nejlepší české knihy pro děti a mládež. České čtenáře provází labyrintem současné dětské literatury už 23 let. Je garantem kvalitního čtení i krásných ilustrací.
Původní české knihy pro děti a mládež procházejí rok co rok pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je následně udělena nejlepším spisovatelům, překladatelům a ilustrátorům. V minulosti byli Zlatou stuhou oceněni např. Adolf Born, Květa Pacovská, Iva Procházková, Karel Šiktanc, Jiří Žáček, Jiří Šalamoun, Petr Sís, Jan Vladislav, Antonín Přidal a mnoho dalších.
Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Sdružení pro dětskou knihu, a spolupořadateli Klub ilustrátorů, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví.
Česká sekce IBBY je součástí mezinárodní organizace UNESCO International Board on Books for Young People (IBBY), neboli Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu, které vzniklo v roce 1948.
Ústředí IBBY sídlí v Curychu. IBBY podporuje v celém světě výchovné a vzdělávací snahy realizované prostřednictvím knihy, rozšiřuje dobré dětské knihy, podporuje jejich vydávání i jejich odborný výzkum.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od 9. 12. 2015 do 20. 3. 2016.

Dne 12. 9. 2015 od 9 do15 hodin bude v Poštovním muzeu uspořádána příležitostná poštovní přepážka. Zároveň proběhne autogramiáda autorky přítisku dopisnice Andrea Tachezy od 9 do 12 hodin.

Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin (pauza mezi 12-13 hodinou)

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama