Řezbáři, betlémáři a sběratelé rodina Haldových z Orlických hor

Život se v polední době nějak povážlivě zrychluje. Částečně k tomu určitě přispívá internet, sociální sítě. Co se stane na druhé straně naší zeměkoule, víme během pár hodin. Když se před více než dvěma tisíci let narodil Ježíš –  šířila se tato zpráva po světě prostřednictvím různých věrozvěstů několik set let. Snad i proto bývá období vánoc – narození Ježíše Krista –  dobou zklidnění, přemýšlení nad betlémským příběhem a naším životem. K příjemnému prožití konce letošního roku chceme přispět i ve svitavském muzeu, a proto jsme pro vás letos opět po dvou letech připravili několik ztvárnění betlémského příběhu prostřednictvím výstavy „Nad betlémem vyšla hvězda“.

Reklama

Svými dřevěnými malovanými betlémy se letos představí především rodina Haldových z Orlických hor, jejichž betlémy jsou plné humoru, laskavosti a propojení historie se současností. Jarmila Haldová  je naší přední ilustrátorkou odborné botanické literatury a také pohádek a pověstí z Orlických hor. Je ale také skvělou řezbářkou a k jejím charakteristickým dřevěným plastikám patří hlavně kouzelné figury z betlémů. A to řezbovaných i papírových. Josef Halda je autorem ojedinělého šest metrů dlouhého dřevěného Hřebečského betlému s příběhem veliké lásky – Annenruhe. Najdeme zde figury blízké historii našeho regionu v typických hřebečských krojích a budovy ze sousední Moravské Třebové.  Potěšitelné je, že řezbařina uhranula i jejich synům, a tak na výstavě nalezneme i jejich opravdu originální betlémy.
Haldovi jsou ale také velcí sběratelé a tak si ze svých cest po světě betlémy  přivážejí domů.  Díky tomu budete letos v muzeu moci obdivovat i světové betlémy z jejich  soukromé sbírky, kolekce pocházející  z Itálie, Ruska, Bolívie, Mexika či Afriky.

Výstava je doplněna kolorovanými dřevěnými reliéfy českých panovníků a jejich manželek. Jedinečný řezbářský soubor Jarmily Haldové (112 obrazů z lipového dřeva, v nichž jsou dávné příběhy z dějin české historie), začíná knížetem Bořivojem I. a končí Josefem I. Pro zájemce o historii jsou připraveny podrobné materiály o životě panovníků ke každému obrazu, pro děti na hraní velké  puzzle.

Na výstavě nebudou chybět ani betlémy jiných autorů, letos jsme je vybírali tak, abyste měli možnost vidět soubory z různých, i neobvyklých materiálů. V muzeu najdete  keramický betlém Jiřiny a Aleše Sekových, dřevěný  Jaroslava Škrance, Víti Morávkové a Jansův, zapůjčený z muzea v České Třebové, kovový Františka Bečky, mechanický Zdeňka Elčknera, háčkovaný Jarmily Marvanové. Milým překvapením bude určitě „čerstvě“ vyrobený betlém z těstovin  Jitky Olšánové.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama