DEVATERO POHÁDEK KARLA ČAPKA – Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Na zimní měsíce jsme ve spolupráci s Letohrádkem Mitrovských v Brně především pro děti připravili ve svitavském muzeu zábavnou výstavu o jednom z nejvýznamnějších českých spisovatelů Karlu Čapkovi. Výstava vychází z jeho knihy Devatero pohádek, kterou napsal sice už v roce 1932, ale stále je mezi dětmi oblíbená a má jim co říci. Vtipné příběhy jsou plné králů, princezen, vodníků, černokněžníků, ale také pošťáků, policajtů, doktorů, úředníků, koček a psů… Čapkův rozmanitý jazyk, pro pohádky netradiční témata a veselé ilustrace bratra Josefa zařadily knihu mezi nejpopulárnější dětské tituly.

Reklama

Prostorové hry, dekorace, barevné panely s půvabnými ilustracemi Josefa Čapka a krátké pohádky Karla Čapka vás vtáhnou do neopakovatelné atmosféry této krásné knihy. Soutěžní otázky, pozorovací kvízy a hádanky vám dají pocit, že jste v Devateru pohádek naživo.

První loupežnická, ptačí, vodnická i velká policejní… Jednotlivé pohádky dětem výstava představuje ve zkrácených verzích a navazují na ně interaktivní hry. Ke každé pohádce jsou vytvořeny prostorové kulisy s pohádkovým textem a několika soutěžními úkoly, které vycházející z příběhu pohádky. Děti čeká množství úkolů, na nichž si mohou vyzkoušet své fyzické schopnosti, otestovat paměť nebo ve výtvarné dílně prověřit svůj umělecký talent a porovnat ho s nadáním ilustrátora Josefa Čapka. Pošťácká pohádka vyprávějící o pošťáku Kolbabovi dětem například zprostředkuje práci na poště – razítkování dopisů, skládání obálek či pošťácké čepice, Velká pohádka doktorská je zase procvičí v rozpoznávání předmětů, jež do lékárničky patří či nikoliv. Děti se mohou, převléknou za pohádkové bytosti – princeznu nebo černokněžníka, vyzkoušet si paměť v zapamatování obrázků nebo předmětů ap. Druhy her a kvízů jsou vhodné podle různý věk – zejména ale pro děti mateřských škol a pro žáky prvního stupně základní školy, ale i pro rodiny s dětmi a nadšené dospělé.  Samozřejmě nechybí informace o bratrech Karlu a Josefu Čapkových a také době, v níž žili a tvořili.

Hledá se Dášenka

Zřejmě nejznámější knihou Karla Čapka je ale „Dášeňka čili život štěněte“.  A tak jsme se rozhodli jednu zeď na výstavě věnovat právě pejskům. Chcete, aby fotografie vašeho Alíka, Rexe či Andyho byla součástí muzejní výstavy? Pošlete elektronicky fotografii vašeho pejska s jeho jménem (může být i vaše příjmení, vždyť pejsek je členem vaší rodiny, ne?) na adresu [email protected] My fotografii vytiskneme a přidáme do galerie svitavského psího světa v našem muzeu. Výstava o pohádkách Karla Čapka i psí fotografie budou instalovány ve svitavském muzeu až do 7. února příštího roku.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama