Jak vybrat turistické boty na celodenní výlet

Nevhodné boty na túru mohou jinak dokonalý výlet změnit v nepříjemný zážitek. Často věnujeme více pozornosti outdoorovému oblečení než samotným botám. Poradíme Vám, jaké typy turistických bot použít do různého terénu a podle čeho je vybrat.

Třídy pohorek podle náročnosti terénu

Reklama

    Na celodenní túru se nejlépe hodí pohorky, které můžeme rozdělit do několika tříd:
•    Třída A – jedná se o nízké pohorky (trekkingové polobotky) určené pro pohyb v lehčím terénu a po pevnějších cestách. Oproti klasickým pohorkám jsou lehčí, prodyšnější a snadněji se nazouvají.
•    Třída B – tato turistická obuv výborně fixuje kotník a využijete ji pro středně náročnou horskou turistiku.
•    Třída C – tyto pohorky si pořiďte, pokud plánujete náročnější horský terén. Naopak se nehodí na asfaltové a pevné cesty.
•    Třída D – turistické boty této třídy se používají pro chůzi po sněhu a ledovci. Poznáte je podle podrážky vyztužené železem pro připnutí rámových maček.

Materiály použité na výrobu turistických bot

Pohorky se vyrábějí hned z několika materiálů. Nejčastěji se setkáte s koženými nebo textilními botami či pohorkami z membrány. Turistické boty z kůže váží více a jsou méně prodyšné, na druhou stranu lépe drží na noze, jsou odolnější proti opotřebení a více izolují. Mezi oblíbené pohorky na celodenní výlety patří typy, které kombinují textilní a kožený materiál a membránu. Tyto boty mají oproti koženým modelům kratší životnost a uplatnění najdou v méně náročném terénu a v teplejších měsících.

Vyzkoušet v obchodě, objednat přes internet

Turistické boty je nejlepší vyzkoušet v obchodě se silnou ponožkou na noze. Bota musí poskytovat dostatečnou podporu v oblasti kotníku a jazyk by neměl tlačit ani se kývat. Simulujte podmínky v přírodě a vyzkoušejte v pohorkách chůzi po nakloněné rovině a po schodech. Cena těchto bot je ale v kamenných obchodech o poznání dražší než na internetu. Řešením je vyzkoušet určitou značku pohorek v obchodě a objednat si je přes e-shop, kde mimo jiné můžete zboží uhradit bezpečnou platební metodou Paysafecard.
 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama