Hororoví čerti vystraší Hlubokou nad Vltavou

Unikátní průvod alpských čertů a démonů čeká v sobotu 21. listopadu Hlubokou nad Vltavou. Sjede se sem přes sto „krampusáků“ především z okolí rakouského Windischgarstenu. Město tak chce vytvořit další lákadlo mimo hlavní turistickou sezónu.  Konkurovat tradičnímu Mikuláši s anděly a čerty ale rozhodně nehodlá. 

Reklama

Více než patnáct tisíc návštěvníků očekává Hluboká už za tři týdny. I proto bude průvod pekelných bytostí jeden z nejdelších na světě. Účastníci s těžkými, perfektně propracovanými maskami ujdou přes 700 metrů.  Zájem ještě před oficiálním oznámením akce hlásí místní hoteliéři a majitelé restaurací. „Jde nám hlavně o prodloužení turistické sezóny v období mezi koncem října a Vánocemi. Navíc pokračujeme v řadě unikátních akcí pro místní i návštěvníky, pro které by to měl být nezapomenutelný zážitek,“ objasňuje důvod strašidelné alpské show na jihu Čech hlavní organizátorka Valerie Chromá.

Kromě města se na unikátní show přímo podílí i třeba místní hoteliéři. Všechny účastníky, kromě jiného,  ubytují zdarma. Na pořádání akce a dopravu stovky čertů finančně přispěly i firmy. „Turistický ruch v našem okolí podporujeme dlouhodobě. A tohle je skvělá příležitost. Jen ale doufám, že děti nebudou budit děsivé sny,“ vysvětluje za sponzory Petr Šuleř ze Skupiny ČEZ.
Město navíc rozhodně nehodlá konkurovat české mikulášské tradici. „Naopak, akci pořádáme jindy a chceme, aby lidé měli srovnání. Aby si potom užili našeho hodného Mikuláše s čerty, kteří jsou ve srovnání s těmi alpskými spíš pohádkoví.  A hlavně, aby se naladili na konec roku“, upřesňuje Chromá.

Čerti Krampus

Krampusové jsou horská strašidla, která se objevují hlavně v období Adventu. Jde o předkřesťanskou tradici, která vznikla v rakouských Alpách a postupně se rozšířila do okolních zemí.
Alpský folklór se postupně vyvinul v přehlídku uměleckých děl. Děsivé masky jsou ručně vyřezávané z lipového, nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé jsou připevněné rohy muflonů, kamzíků, beranů a koz. Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama