Vybíráme ideální karimatku krok za krokem

Mnoho lidí pečlivě vybírá spacák a stan, ale karimatku koupí v supermarketu, a to hned první, na kterou narazí. To ale není právě šťastné řešení. I při výběru karimatky je totiž na místě obezřetnost. S nevhodnou karimatkou totiž můžete přijít nejen o peníze, ale i o pohodlí.

Karimatku vybírejte podle tepelného koeficientu

Reklama

Nejdůležitější je u každé karimatky materiál, měl by dobře izolovat a udržovat teplo. Sledujte tak hlavně tepelný koeficient, který je na obalu uveden spolu s písmenem R. Letní karimatky mívají tepelný koeficient v rozmezí od 2 do 2,5 R, zimní se pak pohybují kolem 6 R. Většinou si můžete vybírat ze 4 základních typů karimatek.

Klasické pěnové karimatky

Běžné pěnové karimatky jsou levné, lehké a velmi odolné. Pěna, ze které jsou vyrobeny, vyrovnává podkladový terén a zároveň působí díky svojí pórovité struktuře jako šikovný izolant. Pokud je někde odřete nebo jinak poškodíte, nebude to mít na jejich izolační funkci takřka žádný vliv. Velmi oblíbená je například karimatka Thermarest Z Lite Sol. Jediné, co hraje v neprospěch pěnových karimatek, je trochu nižší komfort, větší objem a nižší tepelný koeficient v porovnání s pohodlnějšími nafukovacími karimatkami.

EVA karimatky

Karimatky EVA se vyrábějí z odolného izolujícího materiálu zvaného ethylenvinylacetát (zkráceně EVA). Ve srovnání s pěnovými karimatkami jsou pohodlnější a odolnější, mnohdy mají anatomicky přizpůsobený povrch a nejsou náchylné k navlhnutí. Proto jsou karimatky EVA čím dál populárnější. Například na karimatce Thermarest RidgeRest Solite se vám bude skvěle spát i několik nocí po sobě. Na druhou stranu když je srovnáme s nafukovacími karimatkami, najdeme u EVA karimatek i pár mínusů. Mají například nižší tepelný koeficient.

Nafukovací karimatky

Nafukovací karimatky jsou obecně považované za nejlépe izolující, nejlehčí a zároveň i nejpohodlnější. Stojí ale také o něco více peněz a musíte si dávat dobrý pozor, abyste je nepoškodili. Ideální je tak kombinovat nafukovací karimatku s karimatkou EVA, kterou umístíte pod ní. Pokud hledáte kvalitní nafukovací karimatku, sáhněte třeba po osvědčené Thermarest NeoAir Dream.

Samonafukovací karimatky

Samonafukovací karimatky v sobě krásně kombinují výhody pěnových a nafukovacích karimatek. Tvoří je vzduchové kapsy, které jsou propojené s pórovitou pěnou. Jsou velmi odolné a mají vysoký teplotní koeficient. Jedinou nevýhodou může být vyšší hmotnost a možné opotřebení samonafukovacího mechanismu. Pokud si chcete ušetřit práci s nafukováním karimatky, pořiďte si třeba Thermarest NeoAir Xtherm. Má 4 hliníkové vrstvy, které chlad ze země odrážejí zpět a naopak teplo produkované lidským tělem krásně udržují.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama