S průvodci OIS poznáte v neděli dvě tváře Poruby

První část prohlídky provede návštěvníky od Hlavní třídy, přes Alšovo náměstí ke kruhovému objezdu kde stávala v minulosti socha Lenina, odtud pak trasa povede kolem Věžiček k oblouku. „Po 2. světové válce zaznamenaly ostravské závody velký rozmach hutního průmyslu, na jehož základě vznikl plán výstavby tzv. Nové Ostravy – dnešní Poruby. V roce 1956 byly dokončeny práce na I. obvodě, a počet obyvatel se navýšil z necelých 2000 před válkou na 20 000,“ načíná historii novější části Poruby průvodce Jiří Šimon. Většina má tuto městskou část spojenou se socialistickou architekturou, průvodce to však vidí jinak, “Oproti jiným městům stavěných ve stejném stylu, je naše Poruba výjimečná. Na budovách můžete spatřit znaky klasicismu, renesance, to činí naši Porubu v mnoha ohledech jemnější nežli je tomu tak v jiných městech,“ dodává průvodce.

Reklama

O staré části již nemá většina Ostravanů tušení, a přitom právě zde se odehrávaly počátky této původně malé vsi. První písemná zmínka pochází roku 1393, nejspíše je však ještě starší jak informuje Jiří Šimon: „Pravděpodobný vznik Poruby je spojován se 13. stoletím, kdy probíhala rozsáhlá kolonizace pohraničí, a zakládaly se nové vesnice.“ Uvidíte například původní střed obce s kinem, obecním domem nebo jedinou továrnou v Porubě. Zmíní se také dochovaný vodní mlýn nebo staniční budova místní dráhy. Průvodci neopomenou ani dvě nejstarší památky na území tohoto zajímavého městského obvodu, „nejvzácnější je kostel sv. Mikuláše z 15. století a zámek z 16 století. Tyto památky údajně nespojuje jen zajímavá historie ale také tajemná chodba, která mezi nimi vede v podzemí,“ usmívá se průvodce a dodává „více už vám, ale prozradíme až na prohlídce.“

Chcete-li se tedy dovědět více o historii, zajímavostech i velkolepých projektech, které již nebyly dotaženy do konce, přijďte na prohlídky, které začínají v 10:00 a 14:00 na horním konci Hlavní třídy, poblíž zastávky Hlavní třída.

Trasa: Hlavní třída – Věžičky – Oblouk – Zámeček – Porubská radnice – Kostel sv. Mikuláše
Prohlídky se budou konat v časech 10:00 a 14:00
Sraz je na horním konci Hlavní třídy (poblíž tram. zastávky Hlavní třída)

Cena je 80 Kč pro dospělé, 50 Kč pro děti, studenty a seniory.
Vstupné se platí na místě.
Těšíme se na Vaši návštěvu!

Připravujeme: Podzimní prázdniny na věži, 29. a 30. října
Komentovaná prohlídka: Radnice v proměnách času

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama