Prohlídka hradů a zámků ve státní svátek bude pro děti a mládež zdarma

Letošní sezóna bude na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu končit nedělí 1. listopadu. Celoročně zůstane otevřen zámek Sychrov a také Betlém Hlinsko. Ale již o adventu se řada objektů ve správě NPÚ, územní památkové správy na Sychrově návštěvníkům opět otevře, aby je potěšila vánočně pojatými prohlídkami a akcemi.

Reklama

„Letošní sezónu ukončíme až v neděli 1. listopadu, abychom návštěvníkům nabídli ucelený víkend, který mohou využít k posledním prohlídkám našich památek v sezóně 2015. Poté hrady a zámky uzavřeme, bude se uklízet, opravovat, ale také chystat na adventní a vánoční prohlídky“, vysvětluje ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec. „Kromě toho nabídneme vstup zdarma pro osoby do 18 let na základní prohlídkovou trasu ve státní svátek 28. října“, dodává. Kromě této nabídky chystají kasteláni také další kulturní akce či „rozloučení“ se sezónou 2015.

LIBERECKO

28. října státní zámek Lemberk: Zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin. 

28. října + víkend 31.10. a 1.11. státní zámek Zákupy: Poslední možnost vidět výstavu Zapomenuté zámky. Dne 1. 11. se odpoledne uzavře výstava, jež návštěvníkům připomínala objekty Liberecka, které již nejsou v dnešní době veřejnosti přístupné, nebo dokonce již neexistují (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). K výstavě je vydán i katalog, který je na zámku k dostání.

31. října státní hrad Grabštejn: Zakončení sezony. Odjezd sv. Barbory. Poslední říjnový den budete moci letos naposledy zhlédnout nedávno nalezenou a nově zrestaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z pol. 15. století.
Součástí nové prohlídkové trasy bude nejen prostor vyhrazený sv. Barboře, ale i foyer, kde se formou průvodcem komentované panelové výstavy seznámíte nejen s příběhem grabštejnské středověké sochy a zdejšího renesančního majitele J. Mehla ze Střelic, který nechal sv. Barboře vysvětit hradní kapli, nýbrž i s životním příběhem sv. Barbory a s touto světicí jako inspiračním zdrojem.
V poslední den jejího letošního vystavení bude Barbora na prohlídkách slavnostně zahalena a vy budete mít možnost si ji bezplatně vyfotografovat.

31. října státní zámek Lemberk: Zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin. 

PARDUBICKO

28. října státní zámek Litomyšl: Uzavření sezóny – Kastelánské prohlídky s kaplí a historickým mezipatrem.

V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku můžete až do 8. listopadu navštívit zajímavou výstavu nazvanou Betlém byl naše Eldorádo. Výstava je pozoruhodným počinem Souboru lidových staveb Vysočina zprostředkovat vnímavému návštěvníku co nejvíce informací o běžném životě někdejších obyvatel této části Hlinska.

KRÁLOVÉHRADECKO

30. a 31. října státní zámek Náchod: Večerní prohlídky – „Ottavio Piccolomini se loučí s návštěvníky“. Přijďte si i Vy s námi vychutnat tu jedinečnou atmosféru zámeckých komnat po setmění. Svým honosným sídlem vás provede sám kníže Ottavio Piccolomini, který vás seznámí i se svojí manželkou Marií Benignou, známou jako „Černá paní“. Na závěr zazní ukázka z renesanční a barokní hudby v podání žáků ZUŠ Police nad Metují. Vstupné: 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné360 Kč.
Začátek prohlídek v 17.30, 18.30 a v případě zájmu i v 19.30 hodin. Nutná rezervace na tel. 491 426 201, 608 181 921, nebo e-mailu: [email protected]

Sezóna končí 1. listopadu, celoročně otevřený zůstává zámek Sychrov a Betlém Hlinsko (Soubor lidových staveb Vysočina), na dalších objektech je možnost prohlídky pro skupiny či na objednání. Poslední listopadový víkend se chystají adventní/vánoční prohlídky na Hrádku u Nechanic a na Náchodě, Kuks nabídne vánoční trhy stejně jako Sychrov, vánočně vyzdobený bude Grabštejn a Zákupy, v Pardubickém kraji Slatiňany a Betlém Hlinsko. V prosinci se k vánočně nazdobeným objektům připojí také Ratibořice a Frýdlant.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama