Ostrava v Praze!!! začíná za měsíc a zahajuje předprodej

Divadelní přehlídka Ostrava v Praze!!! zahajuje předprodej vstupenek. Od 4. do 15. listopadu nabídne v pražských divadlech kritikou ceněné i divácky úspěšné inscenace od činohry, přes operu až po loutkové divadlo.

Reklama

Přehlídku otevře 4. října na scéně Divadle v Celetné strhující drama Petrolejové lampy. Divadelního zpracování známého příběhu z pera Jaroslava Havlíčka se s úspěchem chopil režisér Martin Františák a soubor Divadla Petra Bezruče. V hlavních rolích se představí Sylvie Krupanská a Lukáš Melník, který byl za svůj výkon oceněn cenou Thálie. Dětem bude patřit nedělní dopoledne 8. listopadu. Divadlo loutek Ostrava si pro ně připravilo rozpustile hloubavou pohádku o nenasytném vlkovi a naivním zajíčkovi s výmluvným názvem Vlku, dobré chutnání!

Večer 8. listopadu pak přinese jeden o očekávaných vrcholů přehlídky – operu Ohnivý anděl Sergeje Prokofjeva. Historicky prvního nastudování této slavné opery v ruském jazyce se ujal soubor Opery Národního divadla moravskoslezského s režisérem Jiřím Nekvasilem. „Prokofjevův ohnivý Anděl bývá označován za jedno ze stěžejních operních děl 20. století. Je výjimečný nejen svým originálním námětem s mystickými a magickými prvky – předlohou je stejnojmenný román ruského symbolisty Valerije Brjusova – ale především strhujícím hudebním jazykem,“ popisuje Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského.

Komorní scéna Aréna zavede 12. října ve své hře Slyšení publikum do Jeruzaléma na počátku 60. let 20. století, kdy se zde odehrával proces s Adolfem Eichmannem. Odlehčení nabídne 15. října Činohra Národního divadla moravskoslezského se svými Rozhovory s astronauty, jež si s humorem a nadhledem berou na mušku fenomén au pair. Závěr přehlídky bude téhož večera patřit strhujícímu dramatu Večeře.

Vstupenky je možné zakoupit v pokladnách jednotlivých divadel a na webových stránkách www.ostravavpraze.eu. Další informace na www.facebook.com/festivalostravavpraze.

Drama Petrolejové lampy proslavil především film s Petrem Čepkem a Ivou Janžurovou v hlavních rolích. Pražské publikum má nyní jedinečnou příležitost zhlédnout mnoha cenami ověnčené ostravské divadelní zpracování v hlavních rolích se Sylvií Krupanskou a Lukášem Melníkem.

Opera Národního divadla moravskoslezského představí na scéně pražské Státní opery nastudování díla Sergeje Sergejeviče Prokofjeva Ohnivý anděl v režii Jiřího Nekvasila. Únorová ostravská premiéra historicky prvního nastudování slavné opery v ruském originále se právem zařadila k vrcholům operní sezóny. Hlavní role posedlé Renaty se ujme Iordanka Derilova, rytíře Ruprechta ztvární Martin Bráta.  Inscenace Ohnivého anděla je součástí jedné z dlouhodobých ústředních dramaturgických linií souboru opery NDM představujících každou sezónu minimálně jedno ze zásadních děl české či světové operní tvorby 20. století.

Z Národního divadla moravskoslezského míří do Prahy hned se dvěma inscenacemi i soubor činohry. První je tragikomedii jedné z nejvýraznějších současných německých dramatiček Felicie Zeller Rozhovory s astronauty.  Druhou je dramatické zpracování celosvětově úspěšného románu Hermana Kocha Večeře, které nás donutí zamyslet se nad tím, jak daleko jsou rodiče ochotni zajít pro ochranu svých dětí. Další z ostravských scén, Komorní scéna Aréna, se svou cenami ověnčenou hrou Slyšení zavede publikum do roku 1961, kdy se v Jeruzalémě konal proces s Adolfem Eichmannem.

Ostrava v Praze!!! již tradičně nezapomíná ani na nejmenší diváky a ti se tak mohou těšit na rozpustilou pohádku o nenasytném vlkovi a naivním zajíčkovi Vlku, dobré chutnání v podání Divadla loutek Ostrava.

Program přehlídky Ostrava v Praze!!!


4. listopadu 2015, Divadlo v Celetné v 19:30

Jaroslav Havlíček: Petrolejové lampy
Divadlo Petra Bezruče
Režie: Martin Františák

8. listopadu 2015, Divadlo v Celetné v 10:30
Marta Guśniowska: Vlku, dobré chutnání!
Divadlo loutek Ostrava
Režie: Marián Pecko

8. listopadu 2015, Státní opera Praha v 19:00

Sergej Prokofjev: Ohnivý anděl
Opera Národního divadla moravskoslezského
Režie: Jiří Nekvasil
Dirigent: Jan Kučera

12. listopadu 2015. divadlo Komedie v 19:30

Tomáš Vůjtek: Slyšení
Komorní scéna Aréna
Režie: Ivan Krejčí

15. listopadu 2015, Zkušebna Divadla na Vinohradech v 15:00

Felicia Zeller: Rozhovory s astronauty
Činohra Národního divadla moravskoslezského
Režie: Ondřej Elbel

15. listopadu 2015. Divadlo na Vinohradech v 19:00
Herman Koch, Kees Prins: Večeře
Činohra Národního divadla moravskoslezského
Režie: Peter Gábo

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama