Zářijové akce na hradech a zámcích v Libereckém kraji

¨1. – 30. září státní zámek Lemberk: Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.
www.zamek-lemberk.cz

Reklama

1. – 30. září státní zámek Lemberk: Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.
www.zamek-lemberk.cz

Od 1.5. státní zámek Frýdlant: Do konce sezony bude v kapli zpřístupněna expozice  KLENOTY Z DEPOZITÁŘŮ a to liturgické předměty, které se používaly při bohoslužbách v zámecké kapli (monstrance, ciboria, kalichy).
www.zamek-frydlant.cz

1. – 30. září státní zámek Zákupy: Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. – 30. září státní zámek Zákupy: Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1. – 30. září státní zámek Zákupy: Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

1. – 30. září státní zámek Zákupy: Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému „Bojovníkovi“, který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

4. září státní zámek Lemberk: Koncert Wabiho Daňka. Jedinečný koncert písničkáře Wabiho Daňka na kterém nebudou chybět písně jako Rosa na kolejích, Ročník 47, Fotky či Píseň co mě učil listopad. Začátek ve 20 hodin.

5. – 6. září státní hrad Bezděz: Dny evropského dědictví. Vystoupí šermíři ze skupiny VSŠ Askalon. Časy vystoupení: 11, 12.30, 14 a 15.30 hodin. Také bude v tyto dny mimořádně otevřen ochoz hradní kaple.

5. září státní zámek Zákupy: VI. severočeské setkání vozidel FRAMO A BARKAS vyrobených do roku 1962. Unikátem bude jediný zachovaný exemplář automobilu Gatter vyráběný v Zákupech konstruktérem Wilibaldem Gatterem v letech 1930-1936. Automobil bude vystaven při příležitosti oslav 700. výročí první písemné zmínky o Zákupech.

5. a 6. září státní zámek Zákupy: Dny evropského dědictví (EHD) – mimořádné prohlídky zámeckých sklepů. Prohlídky v rozmezí 9 až 16 hodin, jednotné vstupné 30 Kč.

6. září státní hrad Bezděz: bezdězská pouť. V 10 hodin mše svatá v kostele sv. Jiljí v obci, ve 14 hodin přesun na hradní nádvoří, zakončeno pobožností v hradní kapli, celebruje P. Škoda.

5. a 6. září státní hrad Grabštejn: Festival slova + EHD. Dny evropského (kulturního) dědictví: Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si nahazování omítky, případně rytí sgrafit, čeká je i prohlídka běžně nepřístupných prostor a poučený výklad s důrazem na poznání týkající se hradu Grabštejna.
Festival slova je nově vznikající tradicí, jež má návštěvníkům přiblížit slovo v různých jeho podobách – formou divadelních představení, recitace či písní a čtení divadelních souborů i jednotlivců z blízka i daleka.

5. a 6. září státní zámek Frýdlant: Dny evropského dědictví – Mimořádné zpřístupnění knihovny formou samostatné prohlídky. Skupiny budou omezeny počtem 12 osob, proto doporučujeme rezervaci na tel: 482 312 130. 

11. – 13. září státní zámek Zákupy: Zákupské slavnosti – 700 let první písemné zmínky, 115 let od svatby Františka Ferdinanda d´Este a Žofie Chotkové
Program na zámku:
Výstava jiřin – II. ročník výstavy. V prostoru předkaplí a zámecké kaple bude vystaveno přes 3000 květů jiřin nejrůznějších druhů, barev a velikostí. Výstava se koná jako připomínka záliby císaře Ferdinanda Dobrotivého v botanice, zahradničení a pěstování této květiny, 9 – 16 hodin, vstupné dospělí 20 Kč, děti 10 Kč.
Pátek 11. 9. 2015
18 hodin: koncert na nádvoří zámku Zákupy – Českolipský dětský sbor
Sobota 12. 9. 2015
9 – 18 hodin: Historický program včetně dobových stánků: 
?    připomenutí 115. výročí sňatku Františka Ferdinanda d‘Este s hraběnkou Žofií Chotkovou
?    dobová módní přehlídka
?    c. a k. vojenská kapela
?    flašinetář atd.   
?    v 10 hodin – slavnostní vernisáž česko-německé výstavy obrazů p. Helgy Santel
z Leverkusenu a Ivana Kalvody z Prahy
11 hod. slavnostní zahájení výstavy jiřin a pokřtění nových odrůd po císaři Ferdinandu V.
11 hod. guláš (IAC s. r. o.) z polní kuchyně od první do poslední porce na 1. nádvoří
13 hod. česko-německá beseda s pozvanými historiky o nejstarších dějinách Zákup v koncertním sále
15 hod.beseda o spolužití Čechů a Němců v koncertním sále

11. 9. Slavnostní zahájení XIII. ročníku Poháru Lužických hor – zkoušky loveckých psů
9 – 9.20 hodin, nádvoří zámku

12. září státní zámek Frýdlant: Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

12. září státní zámek Lemberk: Dny evropského dědictví – Noční prohlídky zámku s živými obrazy. Netradiční prohlídky zámku, které budou vedeny po stejné trase, na které již v roce 1882 provázel vrátný hraběte Eduarda Clam-Gallase. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout „rytířský sál, pijárnu, sál bajek, kuchyň, zámeckou kapli, komnatu paní Zdislavy a hlásnici.“ Netradiční prohlídka zámku bude navíc obohacena o půdní prostory. Akce od 9 do 22 hodin. Jednotlivé časy prohlídek budou stanoveny na pokladně.

12. září státní zámek Sychrov: Dny evropského dědictví – Koncert „pokračovatelé mistrů“    , od 18 hodin v zámecké galerii.
Koncert mladých pěvců. Účinkují: Lucie Vagenknechtová – soprán, Eliška Sedláčková – mezzosoprán, Rostislav Florian – basbaryton. Klavírní doprovod Augustin Kužela. Průvodní slovo PhDr. Radmila Hrdinová. Koncertu se zúčastní a bude hovořit dlouholetý sólista opery Národního divadla v Praze a hlasový pedagog pan Leo Marian Vodička. Na programu jsou árie z českých a světových oper V. Blodka, A. Dvořáka, W. A. Mozarta, P. I. Čajkovského, G. Verdio, G. Pucciniho.
Koncert se koná za podpory nadace Život umělce. Jednotné vstupné: 150 Kč.

12. a 13. září státní zámek Hrubý Rohozec: Dny kulturního dědictví – Putování za renesancí. Prohlídky zaměřené na architekturu objektu.

19. a 20. září státní zámek Sychrov: Ve službě u Rohanů. Oživené prohlídky. Chtěli byste zjistit, jak se žilo služebnictvu na Sychrově v první polovině 20. století? Dozvědět se, jaké úkoly museli sluhové a služky rodiny Rohanů plnit, a některé z nich si vyzkoušet? Na prohlídce zámku s komorníkem a služebnou budete mít možnost najít odpovědi na vaše otázky a ještě se dozvědět klepy a příběhy, které si o panstvu sloužící rádi vyměňovali. Přijeďte na Sychrov a přesvědčte si, zda byste dostáli náročným požadavkům na perfektního sloužícího.
Prohlídky proběhnou po oba dny vždy v 10.30, 14 a 15.30 hodin. Vstupenky dostání na http://www.evstupenka.cz/place:statni-zamek-sychrov

26. – 28. září státní zámek Lemberk: Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin. 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama