Naučnou stezkou Umíř za poznáním i romantickým bivakováním

Naučná stezka, která se nachází ve stejnojmenné zaniklé osadě Umíř, vás provede krajinou přírodního parku Manětínská hornatina a seznámí s okolní faunou, flórou i historií této oblasti. Stezku zde v roce 2013 vybudoval Český svaz ochránců přírody Berkut díky programu NET4GAS Blíž přírodě.

Reklama

Kilometr dlouhý okruh lemuje osm informačních panelů, které vyprávějí příběh zaniklé osady Umíř. Z té bylo po válce odsunuto německé obyvatelstvo, načež byla krátce součástí vojenského prostoru. Všechny domy ale postupně podlehly zkáze a jejich existenci dnes připomíná pouze kaplička, několik sklepů a pět starých studní. Kamenné studny jsou však místním unikátem a díky instalovanému dřevěnému rumpálu se můžete osvěžit.  

Kromě historie najdete na informačních panelech i zajímavé informace o okolní přírodě a péči o ni. Největším lákadlem je však příroda sama. Vždyť dochované luční porosty jsou výsledkem lidské práce za poslední půl tisíciletí a 80–100 let staré ovocné stromy překvapí neznámými odrůdami. Pokud chcete poznat krásu krajiny i po západu slunce, můžete strávit noc v příjemném bivaku, ve kterém se pohodlně vyspí tři lidé.

Samotná naučná stezka je pouze 1 km dlouhá a lze ji navštívit během krátkého výletu. Stačí se vydat po žluté turistické značce z obce Trhomná a po 5 km chůze dojít k osadě Umíř. Po žluté značce pak pokračujte dále a za další 3 km dorazíte do vesničky Plachtín. Pokud nebudete mít historie ještě dost, můžete navštívit nedaleký zaniklý hrad nebo zámek Nečtiny. 

Místo: Plachtín, Plzeňský kraj

Společnost NET4GAS je spolehlivým a bezpečným provozovatelem přepravní plynárenské soustavy a rozvíjí odpovědnou politiku ochrany přírody a životního prostředí s ohledem na současné a budoucí generace. Ochrana přírody je společností chápána nejen jako plnění zákonných požadavků, ale především jako otázka společenské odpovědnosti. NET4GAS systematicky a dlouhodobě pomáhá projektům, pro které právě motto „Blíž přírodě“ znamená významnou součást trvale udržitelného rozvoje. Je dlouholetým generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody, se kterým se podílí na zpřístupnění přírodně cenných lokalit veřejnosti.

Více informací i tipů na výlety najdete na www.blizprirode.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama