Český ráj ve filmu a pohádkách

„Největším světovým spisovatelem, vynálezcem, malířem, fyzikem, lyžařem a filozofem za posledních sto let byl český velikán Jára Cimrman. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat“ – slavná slova, která pronesla průvodkyně v ještě slavnějším Liptákově, v nezapomenutelném filmu „Jára Cimrman, ležící, spící.“ A víte, kde v Českém ráji Liptákov najdete? Zjistit to můžete třeba na stránkách www.ceskyrajdetem.cz.

Reklama

Český ráj byl, je a nejspíš i bude rájem filmařů. Trosky, Hrubá Skála, Prachovské skály, Jičín, Kost, Sychrov, Valdštejn, Rotštejn, Hruboskalské skalní město, Vesec u Sobotky, Dlaskův či Kopicův statek, Frýdštejn … – to všechno jsou místa, která mají kromě historického významu i jeden další společný jmenovatel – opakovaně sem míří české i zahraniční natáčecí štáby, a zanechali zde své stopy filmoví hrdinové všech generací. Ano, jsou to filmová a pohádková místa regionu Český ráj!

Na stránkách www.ceskyrajdetem.cz najdete i přehled více než 80 filmů a pohádek natáčených v Českém ráji i desítky filmových míst. Nechybí fenomény Rumcajsova Jičína, filmového Vesce či povídání o režisérce Věře Plívové Šimkové. Po regionu můžete putovat pěšky, na kole či autem po filmových výletech.

Ve filmovém Českém ráji se můžete potkat se Zlatovláskou, Princem a Večernicí, Rumcajsem či Vaškem, který ví, Jak dostat tatínka do polepšovny. Zjistíte, kde spával Princ Bajaja, odkud chtěl vysvobodit létající švec princeznu Jasněnku a kde si dát větší pozor, abyste nemuseli poznat na vlastní kůži, že S čerty nejsou žerty. Poznáte vesničku, kde s nadšením uvítali, že k nim Přijela pouť a jste-li milovníky recese, pak s námi určitě vydejte na místo, kde byl naposledy spatřen Jára Cimrman

Při vašem putování můžete využít i unikátní mobilní aplikace Czech Film Trips, která obsahuje databázi více než 50 filmů z celého území Česka a s jejíž pomocí prozkoumáte nejznámější filmová místa Českého ráje. Pustíte si úryvek z daného filmu přímo ve vašem telefonu a porovnáte, jak si filmaři ve svých filmech poradili s reáliemi daného místa.


Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama