Nevíte kam o víkendu? Vydejte se na hrad Svojanov

Reklama

Svojanov – Brány středověkého sídla se veřejnosti poprvé otevřou už tuto sobotu 28.2.2015.

Zatímco ostatní památky ještě před náporem turistů odpočívají, na hradě Svojanov už na ty první čekají. „Letošní návštěvnickou sezonu zahajujeme v sobotu 28. února. Hrad bude otevřený o víkendech od 10 do 17 hodin, od dubna potom denně kromě pondělí d 9 do 17 hodin,“ upřesnil kastelán hradu Miloš Dempír. Nejnavštěvovanější pamětihodnost v Pardubickém kraji chystá pro milovníky historie řadu novinek. „Co se týče interiérů, například v hradní kuchyni uvidí nově vybudovanou funkční pec. V určitých termínech budeme nabízet i ochutnávku hradního chleba. V průběhu měsíce března budou návštěvníci moci sledovat i postup stavby historického kachlového sporáku. Kamnáři ho postaví v zadní místnosti hradní kuchyně,“ uvedl kastelán Miloš Dempír. Stejně jako pec bude funkční. „Dále plánujeme zpřístupnit expozici ve sklepení hradu, která představí pověsti z dějin tohoto sídla. Budou ji tvořit marionety podle postav z jednotlivých příběhů, které už v minulém roce byly k vidění v domě zbrojnošů. Nyní budou instalované na nové místo, tedy do sklepení,“ připomněl kastelán. Marionety zhotovila známá výtvarnice Šárka Váchová, která vyrábí loutky pro Jana Přeučila a Evu Hruškovou.

Ve venkovních prostorách se turisté setkají s řemeslníky, kteří budou vylepšovat vzhled památky. „Kromě obnovy hradebního úseku mezi předhradím a hradem plánujeme vydláždění dolního, tedy vstupního nádvoří a dále komunikace mezi dolním a horním nádvořím hradu, které byly doposud vysypané štěrkem,“ sdělil Miloš Dempír. V jarních měsících se na hrad vrátí také odborníci, kteří budou pokračovat v obnově psaníčkových sgrafit na průčelí renesančního paláce. „Obě tyto akce výrazně změní podobu hradu. Sgrafita přiblíží návštěvníkům, jak palác v minulosti vypadal, zatímco dlažby jim zpříjemní pobyt,“ mínil kastelán.

Všichni, kteří se v letošním roce na středověký královský hrad vydají, se mají na co těšit. Seznámí se s historií památky, prohlédnou si komnaty, odpočinou v zahradách. Ale budou mít i další důvod, proč se sem vracet. Stejně jako v minulých letech je totiž i letos připravená spousta kulturních akcí.

Na Velikonoce, které jsou už na počátku dubna, nebude na hradě chybět sváteční výzdoba. Na ně pak naváží jarní slavnosti. „Velikonoce, kdy akci tradičně pořádáme, jsou letos poměrně brzy. Jarní slavnosti jsme proto posunuli na 18. a 19. dubna.  Na nádvoří představíme dobový program a navíc jarní, ale i velikonoční zvyklosti,“ vysvětlil Miloš Dempír. 

Dále bude následovat hradní jarmark, a to 9. a 10. května. Podle kastelána bývá zaměřený na dobovou hudbu, která k jarmarkům patří. „Připravujeme také velké tržiště v areálu hradu s ukázkou řemesel,“ nastínil kastelán. Velice oblíbené jsou i oživené prohlídky hradu. Návštěvníci se přenesou do doby, kdy na hradě trávili čas jeho majitelé. Služebné v kuchyni připravovaly pro panstvo krmi a při tom si vyprávěly hradní historky. „Noční prohlídky plánujeme na květen a červen. Oproti tradičním ve stylu 19. století budou nově i ve stylu gotickém,“ přislíbil Miloš Dempír. 

Jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí na hradě jsou královské slavnosti. Letos jsou nachystané na 4. a 5. července. „Vyvrcholením celého programu bude už tradičně příjezd družiny krále Přemysla Otakara druhého s královnou Kunhutou. Pro návštěvníky to bývá velmi silný zážitek,“ poznamenal kastelán. Hned 18. července následuje festival akustické hudby. Hradem se ponese country, folk i bluegrass, tedy hudba, která by neměla být ozvučená a hodí se jak do historických, tak i do přírodních prostředí.

Divadelní pouť je naplánovaná na 1. a 2. srpna. Na horním nádvoří vystoupí plejáda divadelních souborů. Speciální program je naplánovaný i na sobotní večer. Kdo se divákům představí, zůstává prozatím tajemstvím. O dva týdny později budou hrad obléhat vojska. Třicetiletá válka na Svojanově, akce plná soubojů, bitek i hromadných bitev, vypukne 15. a 16. srpna. Jak informoval Miloš Dempír, program bude postavený jinak než v předchozích letech, aby se návštěvníci bavili a viděli zase něco nového, ale opět ve stylu třicetileté války.

Miloš Dempír upozornil také na následující víkend. „V sobotu 22. srpna se spolupodílíme na oslavách 750 let města Poličky. Přímo hrad Svojanov bude organizovat historický program na této největší akci nejen pro město. Pro nás je to velká prestiž,“ podotkl kastelán. Přímo v Poličce na náměstí se přes den odehrají nejrůznější historické akce. „Mimo jiné přijede také král Přemysl Otakar druhý s královnou Kunhutou a přiveze zakládací listinu města Poličky. Další stanoviště historických programů, dobových her a soutěží budou v parku u hradeb,“ popisoval Miloš Dempír.

Návštěvníci Hradu Svojanov najdou pobavení v areálu historického sídla i v podzimním období. „Na 26. a 27. září jsme nachystali svatováclavské slavnosti. V tento zářijový termín jsme obvykle pořádali slavnosti lovu nebo hradní vinobraní. Letos tato témata skloubíme do jedněch slavností, které nabídnou různorodý program,“ sdělil kastelán.

Sezonu zakončí hradní advent, který vychází na 28. listopad až 13. prosinec s představením vánočních zvyklostí a výzdobou. „Předpokládáme, že 12. prosince se uskuteční adventní koncert, který sezonu na hradě završí,“ dodal Miloš Dempír.

Hrad Svojanov, který je od roku 1910 majetkem města Poličky, patří k nejoblíbenějším památkám v zemi. Vloni ho navštívilo téměř dvaapadesát tisíc turistů.


Květa Korbářová

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:“Calibri“,sans-serif;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-language:EN-US;}

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama