Do Orlických hor nejen za králem masopustu

Zimní sezóna je v Orlických horách a Podorlicku v plném proudu, zasněžené kopce lahodí oku a upravené trasy a svahy notují vášnivým lyžařům.

 Kromě lyžování a jiných aktivit nejen na sněhu vás zde čekají ale další perfektní zážitky, neboť druhá polovina zimy s sebou přináší spoustu příjemné zábavy – karnevaly, masopustní veselice a jarmarky, vepřové hody a tradiční zabíjačky. Užijte si toto období plnými doušky a nechte se inspirovat některým z uvedených tipů!

Čas staročeských masopustů – přijďte se poveselit!

Reklama

Ač to zatím zdaleka nevypadá, prodlužující se dny ale také masopustní veselice jsou jistou předzvěstí přicházejícího jara. K masopustu neodmyslitelně patří průvody masek, zpěv, tanec a zabíjačková hodování. Bujaré veselí ukončí až Popeleční středa, kterou začíná 40-ti denní postní období před Velikonocemi. Tři nejočekávanější dny masopustního času tvořily Tučný čtvrtek, Masopustní neděle a úterý. Každý, kdo se v tyto dny pořádně najedl, tak se mohl po celý následující rok těšit zdraví a síle.

Mezi ty nejatraktivnější v tomto regionu patří bezesporu Lanškrounský masopust. „Navazuje na tradici původních obyvatel německé národnosti, kterou dokládají i staré fotografie z 30.let, které nám byly rovněž inspirací pro zařazení masek. Průvod je rok od roku pestřejší. Nechybí tradiční masky jako je medvěd, kobyla, kominík, smrtka, žid nebo šašek, ale zastoupeny jsou i novodobé inovace – historické a pohádkové postavy nebo exotické zvířecí masky“, dodává pár slov k tradici masopustu paní Marie Borkovcová, ředitelka místního Městského muzea, které je jedním z pořadatelů již 15.ročníku této oblíbené akce. Hlavní postavou lanškrounského masopustu je Bacchus, král neřesti a obžerství, který se svojí milou jede v čele průvodu v kočáře taženém koňmi. Tradiční zastávkou průvodu je místní Krčma, jeden z nejstarších dochovaných hostinců v Čechách, kde se lidé veselili po celá staletí, neboť hostinec zde stojí více než 400 let. Hodně veselo tu bývá právě o masopustu, kdy do sálu pod dřevěným trámovím dorazí průvod masek. Ozdobou masopustu je především obnovená tradice osedlávání tzv. kliben neboli dřevěných zvířecích hlav na dlouhých tyčích. „Program je opět bohatý, začíná již v 10hod. na nádvoří zámku, a to podáváním zabíjačkového gulášku pana starosty. Na masopustním jarmarku si pochutnáte nejen zabíjačkových produktech, masopustních koblihách a koláčích, ale najdete zde stánky s přírodní kosmetikou, kořením, malovanými šperky i ukázky řemesel. Pro děti je připraveno divadélko a tvořivé dílny, kde si mohou samy navlékat korálky. Samozřejmostí je již vyhlášení nejlepší masky, živá hudba a tanec“, láká na akci, která je zážitkem pro celou rodinu, paní Borkovcová. Návštěvu Lanškrouna lze navíc aktuálně spojit s výstavou v galerii muzea pod názvem Svět barevných kostek, která je věnována světově známé stavebnici Lego nebo ojedinělou výstavou ve spolupráci s polským partnerským městem Dzierzoniów Malířství, grafika a kresba Dolního Slezska.

Na další masopustní radovánky se můžete vydat také například do Žamberka, Orlického Záhoří, Rokytnice, Jablonného nebo Chocně.

O´Neill Soldiers – prestižní závod a velkolepá podívaná

Zavítáte-li poslední únorový víkend do Orlických hor, určitě si nenechte ujít perfektní podívanou a naplánujte si návštěvu Deštného. Neboť právě zde se koná nejprestižnější východoevropský freeski závod na největším skoku, který je v České republice možné vidět. „Velká freeski bitva se loni neuskutečnila kvůli špatným sněhovým podmínkám, ale letos je zpět a můžeme se opět těšit na nejlepší freeskiery a top evropské jezdce. Dvoudenní doprovodný program obohatí opět různé atrakce a aktivity pro diváky, večerní koncerty a party“ zve všechny příznivce adrenalinových sportů Petr Prouza, jednatel Skicentra Deštné, který je jedním z partnerů a pořadatelů O´Neill Soldiers. Atmosféra závodu, ozvučený svah s jezdci a lyžaři, kteří létají až 15 m nad sjezdovkou hlavou dolů a zdolávají 10 m vysoký sněhový bunkr, osloví i běžného sportovce.
Rampušák – ochránce Orlických hor

Každé hory mají svého vládce. Orlickým horám však jako jediným v České republice vládne žena – princezna Kačenka. I přes jejich prvotní vlídnost se zde jako v jiných horách, zejména pak v zimě potkáte s rozmary počasí, s mrazivou vánicí na hřebenech, palčivým sluncem nebo oblevou s těžkým sněhem, které mohou někdy pěkně zamotat hlavu. Proto mají Kačenčiny hory, jak se Orlickým horám někdy přezdívá, svého zimního ochránce – Rampušáka, který vládne nad horami v zimě. Někdy je označován jako dobrý duch hor, který vás vytáhne ze závějí, je patronem sportovců a Horské služby. Na jaře pak opět přebírá svou vládu nad horami princezna Kačenka, která chrání přírodu a má blíže k dětem, k nimž promlouvá hlavně v pohádkách.

Slavnostní předání vlády nad horami se koná vždy v polovině března v Deštném v Orlických horách jako Rampušákovy zimní slavnosti, které uzavírají vrchol hlavní lyžařské sezóny tradičním karnevalem na lyžích. „To se ze sjezdovky spustí lyžníci na starých dřevěných lyžích v dobovém oblečení, děti i rodiče v maskách, a mezi nimi pečlivě očekávaná Kačenka a Rampušák, který oficiálně předá vládu a také vyhlásí nejlepší masky. Na akci se těší vždy hlavně děti, neboť mají možnost se osobně potkat jak s princeznou Kačenkou tak se samotným Rampušákem. Celodenní zábava na svahu i pod ním vrcholí večerním ohňostrojem“, popisuje pestrý program Petr Prouza ze Skicentra Deštné, kde se každoročně koná tradiční loučení se zimou.

Po Rampušákovi, snad z vděku nad jeho ochranou v nepřízni počasí, je pojmenována celá řada hospod a penzionů, V orlických hospodách si můžete dát „jeho“ specialitu nebo dokonce „jeho“ pivo. Penzion Rampušák najdete například v Rokytnici v Orlických horách, který je mimo jiné oblíbenou zastávkou turistů i běžkařů. Pivo 12° Rampušák, které nese hned několik ocenění kvality, se od roku 1969 vaří v pivovaru v Dobrušce, kde si aktuálně pochutnáte třeba při zvěřinových hodech.

 

Kompletní turistickou nabídku a další tipy na výlety a zážitky včetně špičkové gastronomie a ubytování v Orlických horách a Podorlicku najdete na oficiálním turistickém portále www.mojeorlickehory.cz nebo zbrusu nové tématické microsite www.kdyzjemizima.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama