ZOO Zlín překonala historicky nejvyšší roční návštěvnost o 15 %!

Reklama

800×600

Rok 2014 byl pro zlínskou zoo opravdu výjimečný a v mnoha souvislostech mimořádný. „Nebojím se říct, že to byl doslova rok splněných snů, ať už se týkaly návštěvnosti nebo chovatelských aktivit. Dosavadní nejvyšší počet návštěvníků přinesl rok 2009, kdy do zlínské zoo zavítalo 507 450 lidí. I v těch nejoptimističtějších odhadech jsme tak za magickou roční návštěvnost považovali 550 000 osob. Skutečnost roku 2014 však předčila veškerá naše očekávání. Zlínskou zoo si za svůj cíl návštěvy vybralo 585 118 osob, což je téměř o 80 000 více než v rekordním roce 2009. Ve srovnání s rokem 2013 jsme zaznamenali dokonce 24% nárůst, “ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Velký podíl na tom měla bezpochyby nová expozice Zátoka rejnoků. „Po čtyřech letech přípravy a roční realizace jsme si v září splnili chovatelský sen a otevřeli expozici, která nemá v rámci Evropy obdoby. Chtěli jsme návštěvníkům přiblížit rejnoky nejen prostřednictvím pozorování, ale i osobním kontaktem v podobě krmení a doteku rejnoka. Podle našeho názoru právě bezprostřední kontakt se zvířetem může výrazně přispět k uvědomění si jeho jedinečnosti, ale i zranitelnosti,“ zdůraznil ředitel Horský. Rok 2014 byl pro zoo průlomový i v oblasti ochrany zvířat přímo ve volné přírodě. „Po několikaměsíčním vyjednávání se nám podařilo připravit první kroky k vlastnímu in-situ projektu. V září 2014 jsme společně s primátorem města Zlína Miroslavem Adámkem a guvernérem státu Bauchi v severovýchodní Nigérii J.E. panem Isa Yuguda podepsali Memorandum o přípravě a realizaci projektu podpory rezervace Yankari Game Reserve.  Chceme finančně pomáhat rangerům – strážcům parku, nakoupit jim potřebné vybavení, přispět na opravu infrastruktury. Finanční prostředky pro realizaci této podpory získáme díky projektu Koruna ze vstupného, kdy z ceny vstupenky 1 korunu věnujeme přímo na ochranu zvířat v jejich domovině. Každý z vybraných projektů bude schvalovat Rada a Zastupitelstvo města Zlína. Pro nejbližší období navíc podpoříme dvě další lokality – terénní výzkum výskytu plameňáků malých v Etiopii a monitoring hadilovů písařů v Jihoafrické republice,“ dodal Horský.

V rámci expozičního rozvoje zoo v květnu otevřela i japonskou zahradu Mu-Shin. Největší zahrada svého druhu v České republice se u návštěvníků setkala s nesmírným ohlasem. „Obrovský zájem nás mile překvapil. Dlouhodobě se snažíme propojovat expozice zvířat s rostlinnými výsadbami a umocnit tak atmosféru daného kontinentu. V japonské zahradě však chceme nabídnout i jiný zážitek. Název Mu-Shin znamená „mimo mysl“. Přáli bychom si, aby právě tady návštěvníci zapomněli na starosti, odpočinuli si a třeba i načerpali energii,“ přiblížil pojetí zahrady ředitel Horský. Další novinkou roku 2014 byla proměna vyhlídky u expozice tygrů, kde vznikne expozice pro veverky šedobřiché. Zoo také zrealizovala nový vstup do Amazonie od australského dětského koutku a úpravu expozice lvů. „V rámci společného projektu s francouzskou zoo Doué-La-Fontaine již potřetí u nás měsíc působili dva umělečtí řezbáři z afrického Nigeru. Pro areál zoo vytvořili jedinečné dřevěné sochy krokodýla, surikat, prasat savanových, želv, antilop, hyeny a hrocha, “ doplnil Horský.

Mimořádně úspěšný byl rok 2014 i po chovatelské stránce. Zoo odchovala 182 mláďat celkem u 53 druhů zvířat. Po několika letech snažení se podařil unikátní odchov evropského významu – samička supa hnědého, první v historii zoo.  K tomuto cennému prvoodchovu bezesporu napomohla i instalace kamerového systému v chovném zázemí supů. Významným úspěchem jsou také 4 supi mrchožraví, nejpočetnější odchov tohoto druhu supa v celé Evropě. „Nabízí se tak možnost, že některá mláďata z našich odchovů posílí volně žijící populaci v Bulharsku, kde úspěšně probíhá reintrodukční program Green Balkans a kde jsme již předali 4 supy bělohlavé odchované v naší zoo,“ uvedl zoolog Václav Štraub. Chovatelskou lahůdku reprezentují i 3 mláďata zoborožce bělovlasatého, 2 potomci flétnáka australského (poprvé v historii zoo), odchov vlhovce žlutohřbetého a 12 mláďat ve volné přírodě kriticky ohrožené pižmovky bělokřídlé. „Mladé pižmovky začátkem roku 2015 založí chovnou skupinu v malajské ZOO Negara, s kterou dlouhodobě spolupracujeme,“ dodal Štraub. Horkou novinkou roku 2014 jsou kotingy tříbarvé, pár pestrých supů chocholatých, hejno zejozobů afrických nebo atraktivní sojky dlouhoocasé.

U savců zlínská zoo hned ve čtyřech případech zaznamenala historicky první chovatelský úspěch. Platí to pro samečka hyeny skvrnité, samečka mravenečníka velkého, 6 mláďat surikat a samičky dželady. „Mia, jak se malá dželada jmenuje, je navíc prvním mládětem dželady v rámci českých a slovenských zoo,“ zdůraznil zoolog Pavel Shromáždil. Zoo opětovně docílila početných odchovů u kapybar (5 mláďat), klokanů rudokrkých (15 jedinců), kotulů veverovitých (6 mláďat). V červenci se narodilo již dvanácté mládě žirafy Rothschildovy. Kolekci savců doplnily dva nové druhy – antilopa koňská a vzácně chovaný gibon moloch. Současně k samici tapíra čabrakového Nadiře přišel mladý samec Baru. Velkou událostí byl i příchod mořských rejnoků druhu siba ománská pro expozici Zátoka rejnoků.

Díky roční návštěvnosti ve výši 585 118 osob zlínská zoo počtvrté za sebou obhájila pozici druhé nejoblíbenější české zoo a nejvyhledávanější turistické destinace celé Moravy. Dlouhodobě se také umísťuje mezi desítkou nejnavštěvovanějších turistických míst České republiky. „Do zlínské zoo v roce 2014 přišlo tolik návštěvníků, kolik žije obyvatel v celém Zlínském kraji,“ hodnotí úspěšný rok Romana Bujáčková z oddělení marketingu. Rekordy padaly i v rámci měsíční návštěvnosti, především po otevření rejnoků. „Říjen, listopad a prosinec přinesly rekordní počet návštěvníků v daném měsíci. Stejně úspěšné byly i měsíce leden a březen. V srpnu do zoo zavítalo 124 429 návštěvníků, což je doposud druhý nejvyšší počet osob během jednoho měsíce,“ upřesnila Bujáčková. Stále větší ohlas mezi návštěvníky zoo zaznamenává projekt ZOO Zlín Family v podobě osobních nebo rodinných permanentních karet. „V současné době evidujeme 1 950 držitelů klubových karet, což oproti roku 2014 představuje téměř 18% nárůst,“ upřesnila Bujáčková. K novinkám návštěvnického servisu patřilo zastřešené posezení v prostoru hlavního vstupu do zoo s možností občerstvení a nové prodejní stánky suvenýrů v dětském koutku a v expozici rejnoků. „V závěru roku jsme zprovoznili internetový e-shop s nabídkou vstupenek, dárkových certifikátů, brandového zboží a dárkových předmětů z Nigeru a Etiopie,“ dodala Romana Bujáčková. Rok 2014 byl v uvozovkách i rokem příměstských táborů. Zoo je pořádala vůbec poprvé ve vlastní režii. V deseti turnusech si zlínskou zoo na vlastní kůži zažilo téměř 250 dětí. V nabídce doprovodných programů měly svou premiéru zcela nové akce, např. Festival gastronomie, Festival místních pivovarů, Pohádkový zámek, Halloween, letní podvečery v zoo.

 „Velmi si ceníme toho, že se zlínská zoo těšila tak velké přízni všech návštěvníků i podpoře zřizovatele zoo Magistrátu města Zlína. Chtěl bych jim za jejich neutuchající podporu upřímně poděkovat a zároveň je pozvat na návštěvu i v letošním roce. Velkým lákadlem bude stále Zátoka rejnoků, chystáme však také řadu novinek a překvapení,“ uvedl ředitel Roman Horský. K takovým bude patřit nová expozice pro jedinečné kivi hnědé. Samce tohoto nelétavého australského opeřence zoo získala již v roce 2014. „Jsme vůbec první českou a slovenskou zoo, kde se kivi objeví,“ dodal Horský. Na podzim zoo zahájí výstavbu expozice Řeka trávy. Vyroste ve svahu pod tropickou halou poblíž expozice lachtanů a představí mokřadní biotop floridského národního parku Everglades. V hlavní roli zde budou aligátoři severoameričtí. Kromě nich se lidé mohou těšit na kolpíky růžové a pumy americké. Rozběhne se také příprava studie největšího projektu v historii zoo pojmenovaného Karibuni, který vznikne na nově získaných pozemcích o rozloze 24 hektarů. Jeho realizace bude pravděpodobně probíhat v etapách. Karibuni zavede návštěvníky do oblasti střední a západní Afriky. „Hlavní dominantou bude komplex výběhů pro slony, který nám poskytne podmínky pro jejich rozmnožování. Mimo slonů se tato oblast stane domovem lidoopů a jiných primátů, šelem a afrických kopytníků,“ uvedl ředitel Roman Horský. Součástí Karibuni bude také africký kemp se sociálním zařízením a jednoduchá tábořiště určená pro přenocování školních skupin nebo dětí na letních táborech.

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

st1:*{behavior:url(#ieooui) }

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:“Calibri“,sans-serif;}

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama