Výsledky celorepublikového sportovního průzkumu Sport roku 2014

Češi jsou vášniví cyklisté, ale mají rádi i pestrou paletu 370 dalších sportů. Běhají, plavou, sledují hokej a fotbal. Chtěli by vyzkoušet golf, ale je pro ně příliš drahý. Sportují 3x týdně a v průměru na sportovištích každý měsíc utrácí 475 korun. Na sportovní vybavení každý rok vynakládají přibližně 6500 korun. Statistiky plynou z průzkumu Sport roku 2014, který uspořádal sportovní portál SportCentral.cz.

Reklama

Češi si zvolili turistiku jako svou 6. nejoblíbenější sportovní aktivitu, tu mezi třemi svými nejoblíbenějšími sporty uvedlo 7,12% respondentů. U lidí starších padesáti let je turistika dokonce třetí nejoblíbenější, když před ní se umístila pouze jízda na kole a plavání.
Co do četnosti je turistika čtvrtou nejčastěji provozovanou aktivitou. Více se jí věnují ženy, u kterých je v pořadí pátou nejuváděnější aktivitou. Obě je zde důležitým faktorem věk a nižší fyzická náročnost.
Celorepublikového průzkumu, se zúčastnilo 4443 respondentů z celé republiky. Ti odpovídali na sadu otázek týkajících se jejich oblíbených sportů a dalších zvyklostí spojených se sportem.

Zájem o různé sporty se liší zejména podle věku a pohlaví. Zatímco v mládí jsou silně zastoupené kolektivní sporty, s rostoucím věkem sportují Češi spíše individuálně. Výjimkou jsou sporty, které sledujeme. Tady naopak dominují kolektivní sporty hokej a fotbal. Na hokej se dokonce ve velké míře dívají i ženy.

Češi jsou jako sportovci poměrně aktivní. Více než 80% lidí sportuje alespoň 2x týdně, třetina dokonce 4 a vícekrát. Mezi hlavní důvody, proč nesportují ještě častěji, uvádí nedostatek času, financí nebo to, že nemají s kým chodit cvičit. Třetina Čechů také sportuje pod vedením trenéra, dalších 10% to plánuje. Kromě útraty ve sportovních centrech investují lidé také do vybavení, a to okolo 6500 Kč za rok. Nakupují zejména muži, kteří utratí o 70% více než ženy.

Nejoblíbenější sporty

1. Jízda na kole
2. Běhání
3. Plavání
4. Lyžování
5. Fotbal

Nejsledovanější sporty

1. Hokej
2. Fotbal
3. Tenis
4. Atletika
5. Cyklistika

Sporty, které chtějí Češi vyzkoušet

1. Golf
2. Biatlon
3. Paragliding
4. Bungee jumping
5. Balónové létání

Sporty, které by chtěli dělat, ale považují je za příliš nákladné

1. Golf
2. Hokej
3. Lyžování
4. Tenis
5. Jízda na koni

Další výsledky na www.sportcentral.cz/sport-roku-2014

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama