Výstava Německý podzim 1989 v Praze

Národní muzeum ve spolupráci s Československým dokumentačním střediskem, o.p.s. pořádá panelovou výstavu u příležitosti 25. výročí masového útěku občanů NDR, kteří se přes Československo chtěli dostat do západního Německa. Po otevření hranice mezi Rakouskem a Maďarskem to byla další cesta, kudy mohli opustit socialistický blok.

Reklama

Úvodní část výstavy přiblíží návštěvníkovi dramatické události dvanácti týdnů pozdního léta a podzimu 1989, čas tří vln exodu občanů Německé demokratické republiky do Spolkové republiky Německo.

Fotografie a doprovodné texty podrobně mapují události od 23. srpna 1989, kdy pro sílící nápor uprchlíků bylo německé velvyslanectví v Praze přechodně pro veřejnost uzavřeno, až po noc z 9. na 10. listopadu, kdy symbolicky padla berlínská zeď.

Fotografie Karla Cudlína zachycují nelehkou situaci tisíců východoněmeckých uprchlíků, kteří se snažili najít útočiště na pražské ambasádě Spolkové republiky Německo v Lobkovickém paláci na Malé Straně.

Výstava je doplněna i o několik barevných fotografií ze zahrady Lobkovického paláce, které pořídil Adolf Brüggemann, tehdejší pracovník západoněmeckého velvyslanectví.

Výstava se koná v Národním památníku na Vítkově, 1.10.-2.11.2014
Středa–neděle: otevřeno 10.00–18.00

 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama