Voda! Vodááá! Samá vodááá…

Vítejte u Mazurských jezer v Polsku!

Vydejte se s námi na  dovolenou do Polska a nechte se okouzlit krásou přírody „jezerního království“  ve Varmijsko  – mazurském vojvodství.
Jen několik hodin jízdy autem, na severovýchodě země, v mírně zvlněné zalesněné krajině,  najdeme svět přitažlivé jezerní krásy, Mazury.  Zároveň tu na nás dýchají stopy dávné historie a mocenských bojů   dnešních polských sousedů – Německa, Ruska  a Litvy.
Na ploše 1700km2 se rozkládá více než 2700 jezer větších než 1ha, které jsou propojené důmyslným systémem kanálů, jež vás dokáže dovést až k Baltu. Největší jsou jezera Śniardwy  o rozloze 113,8 km? a Mamry o rozloze 104 km? (pro srovnání –  Lipno – největší vodní nádrž v Čechách – má rozlohu 48, 7km2 ).

Reklama

Kromě obvyklých vodních kratochvílí, jako je koupání a vodní sporty si na dovolené v Polsku můžete užít i pozorování vodního ptactva nebo se dozvědět  něco o historii tohoto koutu země. Celá oblast je také protkaná sítí cyklostezek a rybáře zase potěší snadnost získání a cenová dostupnost rybářské povolenky.
 
Na jezeře  Śniardwy je 8 ostrovů a na jednom z nich stojí pevnost Boyen z poloviny 19. století. Hvězdicovitá  pevnost rozkládající se na ploše 100ha  byla jednou z hlavních obranných pevností, jež měly chránit  hranice východního Pruska.  Dnes je turistickou atrakcí, která stojí o vaší pozornost.
Ze svého ubytování Mazury  si na cestě jezerním krajem, jež je téměř ze 40% chráněnou krajinnou oblastí, nemůžeme nechat bez povšimnutí historií nabitá městečka  Węgorzewo,  Giżycko  a Mikołajki, která jsou zároveň  turistickými tepnami oblasti. 

Máte-li rádi labutě, můžete se za nimi vydat na jezero Łuknajno, jež leží v blízkosti města Mikołajki a na němž žije velká kolonie Labutí velkých. Jezero je zároveň biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Milovníky vodní turistiky potěší možnost vyjížďky na kanoi nebo kajaku po řece Krutynia, jež spojuje mnohá jezera v délce téměř 100 km  a má také statut rezervace. Dovolená na Mazurech ve vás jistě zanechá ty nejlepší vzpomínky.

Ti, jež se zajímají o technické památky, nadchne Kanál Elbląski nebo také Kanál  Elbing – Osterode, který spojuje více jezer mezi městy Ostóda a Elbląg. Největší atrakcí je pět otáčejících se nakloněných rovin, přes které jsou  po souši lanovkou poháněnou vodními koly po kolejích transportovány lodě k překonání výškového rozdílu 99m. Tento systém je chráněnou technickou památkou.  

Vydejte se na dovolenou do Polska a objednejte si ubytování Mazury u společnosti NOVASOL.  S výběrem ubytování v Polsku vám pracovníci firmy NOVASOL  rádi  poradí. Rekreační domy a apartmány Polsko naleznete nejen v oblasti Mazurských jezer, ale také na pobřeží Baltského moře, u Kašubských jezer,  na polské straně Vysokých Tater i  v dalších regionech Polska. Více najdete i na www.novasol.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama