Blíž přírodě na Ostravsku

Ostrava je obecně známá jako průmyslové a univerzitní město. Je počtem obyvatel i rozlohou třetí největším městem v České republice, druhým největším městem na Moravě a největším městem v českém Slezsku. Zprávy o znečištěném ovzduší Ostravska slýcháme často. Slyšeli jste však o jeho cenných přírodních místech?
Program NET4GAS Blíž přírodě má za cíl zpřístupňovat zajímavé a často přírodně velmi cenné lokality veřejnosti, a to naučnou i zábavnou formou. A Ostrava není výjimkou.

Přírodní rezervace Rezavka

 
Pozorovatelna v PR Rezavka; Foto: ČSOP

Pod jménem Rezavka se skrývá cenná lokalita na okraji ostravské aglomerace. Ač území svírá zdejší dopravní infrastruktura, Rezavka se může pochlubit množstvím vzácných lesních, lučních a vodních biotopů. V severozápadní části této přírodní rezervace, vyhlášené v roce 1998, byla u Vrbenského rybníka v rámci programu Blíž přírodě vybudována ptačí pozorovatelna pro environmentální výchovu žáků, ale i pro širokou veřejnost, a obnovena zdejší asi čtyřkilometrová naučná stezka.

místo: Ostrava-Svinov, Moravskoslezský kraj
kudy tam: Od shopping parku v Ostravě vede cesta k Rezavce po mostě přes řeku Odru. Naučná stezka Rezavka začíná na druhé straně řeky Odry pod mostem.

Přírodní rezervace Štěpán

 
PR Štěpán; Foto: ČSOP

Přírodní rezervace Štěpán chrání rybník a mokřady s tůněmi v nivě řeky Opavy. Lokalita je obklopená fragmenty lužních lesů, jilmových doubrav a mokřadních olšin. Jedná se o unikátní přírodní místo, kde odborníci zaznamenali na 160 druhů ptáků. Na zdejší naučné stezce, která měří cca 3 km, je celkem deset zastavení, z nichž šest je přímo v rezervaci Štěpán a další čtyři slouží k navedení do rezervace. Podrobnější informace o místní fauně a flóře turistům nabízí informační tabule napříč celou rezervací.

místo: Děhylov, Ostrava – Martinov, Moravskoslezský kraj
kudy tam: K rezervaci Štěpán vede cesta od zastávky MHD Martinov po modré turistické značce směrem až k rybníku Štěpán.

Heřmanický rybník

Přímo v sousedství jedné z ostravských městských částí, v Ostravě–Heřmanicích, se nachází jedna z nejvýznamnějších ptačích lokalit v České republice. Soustava pěti rybníků spolu s přilehlými více než 100 ha rákosin (největší rákosiny ve Slezsku) je jedinečnou lokalitou i v mezinárodním měřítku. Je domovem nejméně 250 ptačích druhů, z nichž více než dvacet patří k chráněným v celé Evropské unii. Lokalita je unikátní nejen přírodními skvosty, ale především svým geniem loci. Po obvodu rybníka se nachází několik desítek rybářských posedů a díky nim lokalita vyvolává dojem spíše prostředí východní Asie, než střední Evropy.
V místě byla v roce 2012 vybudována naučná stezka s pěti informačními cedulemi, ptačí pozorovatelna s krytým posezením a samostatné posezení. Stezka, čítající necelých 1,5 km, seznamuje návštěvníky nejen s přírodními hodnotami Heřmanického rybníka, ale poukazuje i na pozoruhodnou historii tohoto místa.

místo: městská část Ostrava-Heřmanice, okres Ostrava-město, Moravskoslezský kraj
kudy tam: Lokalita se nachází cca 10 km od centra Ostravy, MHD č. 49 zastávka U Dvora.

Zmíněné lokality byly zpřístupněny Českým svazem ochránců přírody díky finanční podpoře společnosti NET4GAS, která je výhradním přepravcem zemního plynu v České republice a na přírodu myslí i nad rámec svých zákonných povinností. Více tipů na výlet po celé České republice najdete na www.blizprirode.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Historický okamžik pro cyklisty: město Bohumín dokončilo spojení Odry s Ostravicí

Icon 04.06.2021

Propojení Starého Bohumína s Ostravou a Odry s Ostravicí se dočkali příznivci cyklistiky. ...

Celý článek

S dětmi za Večerníčkem! Tip na výlet pro deštivé dny

Icon 25.07.2021

Prázdninové počasí je jak na houpačce… jeden den vymyslíte super výlet a druhý den vám poč...

Celý článek

V Krkonoších opravují kilometry turistických chodníků

Icon 17.08.2021

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) opravuje některé turistické chodníky na značen...

Celý článek

Zoo Praha oslavila 90. výročí svého založení

Icon 29.09.2021

Prvním návštěvníkům se Zoo Praha otevřela 28. září 1931. Tehdy ještě nedokončený osmihekta...

Celý článek

Francouzské speciality v projektu Goût de France představí i české restaurace

Icon 06.10.2021

Praha 5. října (ČTK) – Delikatesy francouzské kuchyně mohou od příštího týdne ochutn...

Celý článek

Hadí lázně v Teplicích zůstanou kulturní památkou, potvrdil správní soud

Icon 22.10.2021

Brno/Teplice 22. října (ČTK) – Hadí lázně v Teplicích zůstanou kulturní památkou. Ne...

Celý článek