Cesta Karla IV. z Radotína na Karlštejn

Reklama

Tak jako v letech minulých, vydá se Císař římský a Král český Karel IV. na cestu z Prahy na Karlštejn, aby zde, v kapli Svatého Kříže, uložil říšské korunovační klenoty. Na rozdíl od let minulých, průvod Karla IV. 2014 pořádá město Dobřichovice ve spolupráci se skupinou historického šermu Alotrium a Dobřichovickou divadelní společností.

Další změnou bude, že cesta Císaře z Prahy až do Radotína bude probíhat v tajnosti.
Zde se pak, v sobotu 31. května 2014, po 14. hodině, připojí k Císaři Karlu IV. jeho garda ve vší slávě, a i vy můžete Císaře doprovodit na jeho cestě s korunovačními klenoty z Radotína přes Černošice, Mokropsy až do pořadatelského města Dobřichovic. Již tradičně se ve večerních hodinách na nádvoří dobřichovického zámku můžete těšit na muzikál Noc na Karlštejně.

Druhý den, tedy první červnovou neděli, můžete doprovodit Císaře Karla IV. na jeho cestě z Dobřichovic, odkud průvod vyrazí v 10.00 hodin přes Lety, Řevnice, Zadní i Hlásnou Třebaň na hrad Karlštejn, kde budou korunovační klenoty uloženy.


 http://pruvodkarlaiv.cz/

PROGRAM:

SOBOTA  31. 5. 2014

Radotín –  14:30
Po 14. hodině vjede Císař Karel IV. se vší slávou do Radotína, kde se k němu připojí jeho družina i s fraucimorem. Královský průvod se vydá k náměstí Sv. Petra a Pavla, kde město Radotín slavnostně přivítá císaře.

Dále se pak bude průvod Karla IV. ubírat Loučanskou ulicí, ulicí K Lázním okolo ranče a následně po cyklostezce k Černošicím.

Černošice    15:45
Zde v Parku Berounka černošičtí konšelé i občané uvítají císaře.

Po slavnostním programu se průvod Karla IV. vydá po cyklostezce, přes ulici K Jezu, Kazínskou, Zdeňka Lhoty, Jasmínovou a Topolskou na Masopustní náměstí v Černošicích-Mokropsech.

Černošice-Mokropsy    17:00
Další zastávkou budou Černošice Mokropsy, kde na Masopustním náměstí přivítají císaře Karla IV. Černošice-Mokropsy a obec Všenory.

Odtud pak bude královský průvod pokračovat po ulici Dr. Janského, Slunečnou, V Lavičkách a po cyklostezce ke své poslední sobotní zastávce do pořadatelského města Dobřichovic.

Dobřichovice – město pořadatelské    18:30
Sobotní putování císaře Karla IV. s družinou skončí se na louce pod zámkem ve středověkém městečku Dobřichovice, kde budou s celým doprovodem náležitě uvítáni purkmistrem, konšely, též lidem početným, králi českému oddaným. Program v duchu vskutku středověkém začne již ve dvě po poledni, aby každý mládenec či dívka chrabrá mohla se utkat o ostruhy císařské, kteréž pak z rukou panovníka obdrží.

Po odpočinku císaře i jeho choti jste zváni na večerní představení Noc na Karlštejně, na nádvoří zámeckém od 20:30.

 

 

NEDĚLE 1. 6. 2014

Dobřichovice město pořadatelské    9:55
Z dobřichovického zámku, po proslovu císaře, vyrazí průvod Karla IV. v 10.00.
Cesta královského průvodu povede přes ulici 5. května, Za Mlýnem, Na Víru a po cyklostezce na náves do Letů.

Lety    10:25
Po příjezdu průvodu Karla IV. do Letů proběhne na návsi slavnostní uvítání císaře a jeho družiny zastupiteli města a ostatními letovskými poddanými, včetně šerifa osady Strongboys Peška.

Z Letů se pak královský průvod vydá ulicí Na Návsi, Řevnickou a následně Pražskou ulicí na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Řevnicích.

Řevnice    11:35
Řevničtí konšelé i obyvatelé přivítají císaře a kratochvíli k potěše jeho i doprovodu připraví.
Z Řevnic se průvod Karla IV. vypraví na cestu do Zadní Třebaně. Cesta královského průvodu povede ulicí Opletalovou, Na Stránce, Třebáňskou a Na Návsi na náves v Zadní Třebani.

Zadní Třebaň    12:50

I občané Zadní Třebaně slavně uvítají císaře a připijí na zdraví jeho i císařovny a na zdar jejich pouti.
Z návsi v Zadní Třebani se pak dá Průvod Karla IV. na cestu k Třebani Hlásné, přes ulici Na Návsi, K Nádraží, přes lávku a po ulici Rovinské, tam pak císař i jeho družina dají sobě spočinouti na louce u jezu, lahodnou krmi pojedí, mokem zapijí, načež se odeberou na náves v Hlásné Třebani.

Hlásná Třebaň    14:30
Přivítání císaře v Hlásné Třebani purkmistrem a též ženami hlásnotřebaňskými, které jistě pro obveselení císaře a doprovodu jeho štěpnou kratochvíli připraví.
Po zastávce v Hlásné Třebani se královský průvod vydá ku Karlštejnu. Jeho cesta povede po silnici U Kapličky a Karlštejnské do Karlštejna, kde zastaví před Výzkumným ústavem vinařským.

Karlštejn    15:15
Před vinařskou stanicí přivítají císaře a jeho družinu konšelé i obyvatelé obce Srbska. Vinaři karlštejnští a pivovarníci Berounští nabídnou malé pohoštění královskému průvodu, než se vydá ke hradu Karlštejnu.

Cestou na hrad se průvod Karla IV. zastaví na karlštejnském náměstí, kde přijde svého císaře pozdravit purkmistr a lid Městysu Karlštejn, kdysi Budňany zvaném.

Na hradě Karlštejně pak přivítá císaře karlštejnský purkrabí a korunovační klenoty budou bezpečně uloženy za pevnými zdmi hradu.

Přijďte všichni doprovodit Císaře Karla IV. na jeho každoroční pouti s korunovačními klenoty.

Za pořadatele ing. Michael Pánek a ing. Josef Kutílek

 

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:“Calibri“,“sans-serif“;}

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama