Chorvatsko rok po vstupu do EU. Jaké změny nás čekají?

Reklama

800×600

Každý rok odpovídá řada Čechů na otázku, kam pojedete na dovolenou, stejně. Do Chorvatska. Slunná destinace s čistým mořem, krásnými plážemi, historickými památkami, dobrým jídlem a přívětivými lidmi je dlouhodobě nejoblíbenějším místem pro letní dovolenou. Podle statistických údajů vyrazilo loni do Chorvatska více než 800 tisíc českých turistů.

Příprava na novou sezonu

Letos v červenci oslaví Chorvatsko první rok od vstupu do Evropské unie, stalo se jejím osmadvacátým členem. Kvůli vstupu do EU musela země přijmout řadu nových opatření a zákonů. Jaké změny na české turisty čekají v sezoně roku 2014 a na co se musí připravit?

Urychlení hraničních kontrol

Vstup do Evropské unie mohli Češi pocítit již loni na hranicích. Do země můžeme cestovat jen na občanský průkaz. Překročení hranic je jednodušší a rychlejší, s kontrolami ale musíme ještě počítat, protože země ještě není členem schengenského prostoru. Přechod na hranicích se Slovinskem a Maďarskem však zjednodušily společné hraniční kontroly. Cestu za slunečnou dovolenou urychlí také v prosinci otevřený poslední úsek dálnice Vrgorac – Ploče.

Češi jsou známí tím, že si s sebou na dovolenou vezou vlastní zásoby potravin a nápojů. Nově je zaveden takzvaný volný pohyb zboží. Do země si můžou Češi dovézt jídlo, pití i alkohol v takzvaném množství pro vlastní potřebu. Nepřípustné je však držení sebemenšího množství drog a omamných látek. Zapomenout nesmíme vyměnit české koruny za kuny, které zůstávají chorvatským platidlem.

Pozor na pokuty

V Chorvatsku nadále platí zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, za něž hrozí pokuta až 1000 kun. Omezení se netýká zahrádek a teras restaurací či kaváren. Na celém území Chorvatska stále platí přísný zákaz nocování ve volné přírodě, za které může hrozit až vězení.

Vzhledem k usnadnění hraničních kontrol, a tedy i urychlení cestování, se očekává vzrůst zájmu o dovolenou v Chorvatsku. Proto doporučujeme zarezervovat vaši dovolenou s předstihem.

Vybírat můžete z naší nabídky na www.cherry-tour.cz.


Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:“Calibri“,“sans-serif“;}

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama