Do Poděbrad míří skutečný poklad – jedna z nejcennějších středověkých listin ČR

Smlouva krále Jiřího z Poděbrad s francouzským králem Ludvíkem XI. o přátelství a spojenectví, aneb jediný originální původní dokument zachovaný v Čechách související s mírovým projektem „husitského krále“ z roku 1464, bude v neděli 2. března k vidění v poděbradském muzeu.

Zmíněná listina je unikátní hned v několika směrech. Především je jediným originálním původním dokumentem zachovaným v České republice, úzce spojeným s mírovým projektem krále Jiřího. Sám návrh mírového projektu (skládá se z úvodu a 23 článků) se dochoval pouze v několika opisech, uložených v zahraničí.

Reklama

Poprvé (a naposled) mimo Prahu
Pergamenová listina, která bude v Poděbradech ke zhlédnutí v neděli 2. března, byla ve druhé polovině 20. století pro veřejnost vystavena v Praze, a to celkem třikrát, v letech 1958, 1988 a 2001, nikdy však mimo Prahu. „Takto vyvezena do regionálního muzea listina dosud nebyla. Poděbradským občanům se nabízí jedinečná příležitost vidět mimo Prahu jeden z nejvzácnějších dokumentů pozdně středověkého českého státu. Dosud se tak nestalo a zřejmě v budoucnu už nikdy nestane, jde o naprostou výjimku, o které se dlouho uvažovalo a vyjednávalo, neboť je to velké riziko,“ zdůrazňuje archivář PhDr. Denko Čumlivski.

Výstava začne v neděli 2. března v Polabském muzeu v 8:00 a bude otevřena do 17:00 téhož dne. Pak ji nahradí její k nerozeznání věrná kopie, která bude ke shlédnutí v pondělí 3. a ve středu 4. března rovněž od 8:00 do 17:00 hodin.

Výstava se koná v rámci oslav 550. výročí od mírových iniciativ krále Jiřího.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama