Punkevní jeskyně v novém světle

Reklama

800×600

Tisíce let byly jeskyně pohrouženy do naprosté tmy. Pravěkému člověku, pokud chtěl proniknout hlouběji do nitra jeskyní, sloužil jako zdroj světla pouze oheň či louče. V našem moderním věku pak elektrický proud umožnil zpřístupnit jeskyně prakticky celé. Ale i žárovka je pomalu na ústupu a v jeskyních se stále častěji objevují LED diody. Nejnověji v naší nejnavštěvovanější jeskyni Moravského krasu – Punkevní, v prostorách Masarykova dómu. Ten byl objeven v roce 1920 a pro návštěvníky otevřen v roce 1921. Až do současnosti zde bylo klasické osvětlení, které však vydávalo poměrně hodně tepla a spolu s jeho barevným spektrem podporovalo růst mechů a lišejníků – tzv. lampenflory. V novém osvětlení pomocí LED technologie působí krápníková výzdoba daleko plastičtěji a jsou nově nasvíceny i partie, které dříve zůstávali návštěvníkům skryty ve tmě. Navíc nové osvětlení spotřebovává jen desetinu elektrické energie a vydrží svítit sedmdesát tisíc hodin, což činí při běžném provozu 23 let. S nově instalovaným osvětlení se částečně upravuje i program pro návštěvníky. Například všechna světla se ztlumí a zůstane pouze jedno světlo hořící svíčky. Pak se postupně rozsvěcují ostatní světla až turisté spatří celý dóm.

Masarykův dóm ale nebyl první jeskyní prostorou u nás s moderním osvětlením. Jako první získala nové LED lampy jeskyně Balcarka, také v Moravském krasu. V budoucnu chce Správa jeskyní České republiky nainstalovat nové osvětlení do všech zpřístupněných jeskyní.

Osvětlení ale není jedinou novinkou v Punkevních jeskyních.  Postupně se pracuje i na zpřístupnění pro hendikepované. V novém průkopu vznikl tunel a je předpoklad, že během měsíce března bude suchá část jeskyně až na dno propasti přístupná pro vozíčkáře. Největší změnou v letošním roce bude však stavba nové provozní budovy. Je plánována na konec sezony, protože bude nezbytné po dobu odstraňování staré a dnes již nevyhovující budovy zcela uzavřít návštěvní provoz. Předpokladá se, že po přeložení energetických zdrojů během výstavby nové budovy bude umožněn alespoň omezený provoz. V každém případě ale raději navštivte Punkevní jeskyně s unikátní plavbou po ponorné říčce Punkvě ještě do konce léta. V druhé pololetí příštího roku pak budou návštěvníci uvítáni v nové provozní budově, která poskytne turistům zázemí odpovídající nárokům 21. století.

V loňském roce Punkevní jeskyně navštívilo 200 tisíc turistů, a to i z tak vzdálených destinací jako je Taiwan. Moravský kras jako celek vidělo loni přes 400 tisíc zvědavců. Letošní zimní sezóna byla a vlastně stále je, co do návštěvnosti výjimečná. Teplé počasí láká, ale hlavní sezona začne až po Velikonocích. Většina ostatních jeskyní se otevře 1. března, v některých totiž nyní zimují netopýři. Sloupsko-šošůvské jeskyně, Kateřinská jeskyně a Balcarka patří do skupiny hodně významných zimovišť. V některých jeskyních je to kolem dvou tisíc zvířat, které v jeskyních zimují. Nejčastějším druhem je zde netopýr velký, vrápenec malý a i další druhy. Netopýři musejí během zimního spánku zůstat v klidu. Každé vyrušení ze stavu hibernace jim ubírá energii. Pokud je vyrušíte několikrát, znamená to, že zimu nepřežijí.Musejí totiž půlrok strávený v jeskyni žít ze svých energetických zásob.

Jeskyně Moravského krasu patří mezi nejznámější a také nejvíce navštěvované, ale v České republice je jeskyní kolem čtyř tisíc. Z nich je zpřístupněno čtrnáct  a všechny si zaslouží vaši pozornost. Každá je z nich je něčím zvláštní, ať již geologickým vznikem, osídlením pravěkými lidmi, výzdobou, podzemními jezery nebo také padělatelskou středověkou dílnou či skoro současným vojenským krytem. Objevte krásu podzemí.

Více informací hledejte na www.caves.cz

 

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

st1:*{behavior:url(#ieooui) }

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:“Times New Roman“,“serif“;}

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama