Vyžeňte tuto neděli zimu z plzeňské ZOO

Vyhánění zimy začne ve 14 hodin před 7. základní školou v sídlišti Vinice. Přítomné přivítá starosta prvního městského obvodu Miroslav Brabec. Zde je také od 13, 45 hod. i hlavní seřadiště rozpustilého maškarního průvodu, který přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně (průchod zdarma), Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici, aby zde oznámil náměstkyni primátora města Evě Herinkové, že zima je už z Plzně pro letošní rok vyhnána.

První zastávka průvodu bude tradičně na statku Lüftnerka, kde si přítomní připomenou pohanský masopustní zvyk – setnutí hlavy líného kohouta, „jemuž se za vinu dává, že ač odpoledne je už o poznání déle vidět, rána se pořád ještě topí ve tmě, neboť pozdě kokrhá“. Také zde dojde k souboji mezi posledními zarputilými stoupenci zimy a příznivci Jaromila V., pod jehož vedením vyjde průvod vstříc k popravě zimy symbolizované zapálením a utopením Morany.

Svoji hlavní řeč plnou touhy po jaru pronese Jaromil cca v 15,15 hod. u Kalikovského mlýna. Zde také vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. Zejména tu však vzplane a pro jistotu ještě bude utopena Morana – symbol zimy.

Pořadatelé věří, že i letos bude vyhánění zimy hojně podpořeno obyvatelstvem Plzně a jejího okolí, které se také zúčastní maškarního průvodu a obohatí ho především tradičními maskami – jakými jsou např. bába s nůší, různá zvířátka, šafář, dráb, žebrák a další. Pivovarský povoz taženými koňmi letos poveze nejen něco pro osvěžení a zahřátí, ale také harmonikáře a zejména pro tu příležitost zrozený soubor říkající si Mladí plzeňští muzikanti – příznivci Zoologické a botanické zahrady. Po celé trase průvodu bude tak dostatečně veselo!

Na poslední zastávce – před radnicí (cca 15,45 hod.) – bude skutečnost,  že zima už je pryč, pro jistotu ještě ztvrzena jejím pohřbením do rakve. Ovšemže chybět nebude ani oblíbená doprovodná soutěž v pojídání koblih na čas pod názvem Plzeňský koblížek. I letos nabude do jejího samého konce jasno, kdo se vlastně stal Koblížkovým králem 2014.

Po celé odpoledne prostě zábava pro celou rodinu, na níž bude škoda chybět!        

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Gorilí samice Kamba oslaví v Zoo Praha 50. narozeniny

Icon 18.01.2022

Letos uplyne přesně padesát let od doby, kdy se v kamerunských pralesích narodila nejstarš...

Celý článek

Pražská zubří samice Prixi dorazila na Kavkaz

Icon 28.11.2021

Dvouletá samice zubra evropského Prixi včera dorazila do ázerbájdžánského národního p...

Celý článek

Zoo Praha představila veřejnosti vombata Coopera

Icon 09.01.2022

Vůbec poprvé měli dnes návštěvníci pražské zoo možnost vidět samce vombata obecného Cooper...

Celý článek

Barevný podzim v Zoo Praha baví návštěvníky i zvířátka

Icon 05.11.2021

Spadané listí je pro zvířata obohacení jejich zábavy i pochoutka pro zpestření jejich jíde...

Celý článek

V Zoo Praha je první vombat!

Icon 10.12.2021

Do Zoo Praha přicestoval ve středu ze zoologické zahrady v Hannoveru samec vombata obecnéh...

Celý článek

V Zoo Praha se narodila gueréza pláštíková

Icon 10.01.2022

Bílé mládě guerézy pláštíkové mohou návštěvníci obdivovat v expozičním celku Vodní svět a ...

Celý článek