Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov má otevřeno celoročně

Vlákno žárovky vystřídal hlavolam nebo Muzeum dostalo k narozeninám nový kabát….

Nejnovějším exponátem v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově je opravdový unikát. Leopold Heneš z Třebenic umístil dovnitř skleněné žárovky originální hlavolam, který předtím vymyslel a zároveň vyrobil. Nazval jej Gordický uzel. Na výrobu hlavolamu použil 54 dřevěných hranolků, které poskládal za pomoci speciálně vyrobených nástrojů do žárovky o průměru 14,5 cm, přičemž její hrdlo má průměr 5,5 cm a délku 15 cm. Nad výrobou a umístěním hlavolamu do žárovky strávil 106,5 hodin.

Reklama

Leopold Heneš zároveň poskládal v pětilitrovém demižónu puzzle staré malované mapy světa skládající se z 599 miniaturních dílků. Na svém kontě má i zmenšeninu Dolní brány, ve které sídlí Muzeum rekordů a kuriozit, zhotovenou ze špejlí a taktéž ji vměstnal do demižónu.  

Muzeum rekordů a kuriozit oslaví významné kulatiny, 20 let od svého založení, z tohoto důvodu se převléklo v polovině loňského roku do nového kabátu. Vyjma několika exponátů vyrobených Leopoldem Henešem jsou k vidění například miniatury, z nichž nejmenší a nejzajímavější je malůvka na makovém semínku, kterou vytvořil Stanislav Materna štětinkou ze štětce pod mikroskopem. Mezi nejmenší se řadí i pomlázka upletená Luďkem Chovancem z 8 vrbových proutků o délce 4,5 mm. Naopak téměř jednu stěnu jednoho z pater obsadila obří péřová bunda, která je 5x tak velká jako bunda normální konfekční velikosti. Čistit zuby se návštěvníci naučí obřím zubním kartáčkem, který slouží jako trenažér čištění zubů.

Největším unikátem, na který se mohou návštěvníci v muzeu těšit, je Pražský hrad vyrobený ze špejlí. Vytvořil jej Ladislav Novák z Myšence u Protivína. Na sídlo hlavy státu ve zmenšeném provedení v měřítku 1:125 autor spotřeboval 10 800 špejlí a 115 balení lepidla. Práce mu trvala 2 roky.


Pouhé 3 minuty chůze od Muzea rekordů a kuriozit je vzdálena expozice Zlaté české ručičky, která je Mekkou trpělivosti a pevné vůle. Obrazy, vázy, hudební nástroje… 60 exponátů ze sirek vytvořil Tomáš Korda. Jedná se o světové unikáty. Bonbónkem v expozici jsou mramorové housle z dílny sochaře Jana Řeřichy, na které si zahrál houslový virtuos Jaroslav Svěcený.

17 obrazů slavné Slovanské epopeje od Alfonse Muchy zmenšil 222krát jihlavský výtvarník a malíř Jiří Rathsam. Plátna dosahují milimetrových rozměrů a autor maloval detaily drobounkým peříčkem anglického havrana. Na miniaturách je k vidění 530 lidských postav, pes, 2 koně a 3 vlci.

Velikou dětskou atrakcí se jistě stane největší plyšák v České republice Kuky, který dorostl do výšky 4 metrů. 

   

Soutěžní otázka o Českou knihu rekordů zní: Kolik měří dřevěné hranoly poskládané za sebou, z nichž je složen hlavolam Gordický uzel uvnitř žárovky z dílny Leopolda Heneše? Odpovědi posílejte na adresu [email protected] a pokud se strefíte, vyhrajte Českou knihu rekordů IV.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama